Az anyós és a meny viszonyaAmikor kiborít és kiborul az anyós
Vannak azon szerencsés kevesek, akik imádják, és van persze a többség, akik csak halkan mondják ki a nevét. Nem nehéz kitalálni, ki a toplistás fekete bárány a családokban. Aki mindent kritizál, akinek sosem jó semmi. A kezdetben mézes-mázos, majd vérszomjas anyatigrissé változó anyós. Aki így-vagy úgy, de eléri célját. Vagy mégsem?
„Csapataink harcban állnak.” A barikád egyik oldalán az anyós, a másikon a meny, a férj hol itt, hol ott. Miért van ez így, és mi a megoldás?
Szombat hajnal, 02:10, belvárosi szórakozóhely. A társaságból az egyik srác mobilja megcsörren: „Á, szia, anya. Ja, bulizunk. Nemsokára hazamegyek, csak hát tudod, még jól érzem magam.” Kis csend, aztán: „Jó, jövünk… Persze ne aggódj… Én is.” Érthető módon a barátok szája fülig ér, hiszen mindez a 34 éves Dávid szájából hangzik el. Menyasszonya, a 30 éves Bernadett azonban korántsem találja a helyzetet viccesnek. Neki együtt kell élnie ezzel a problémával. Illetve a leendő anyósával.
„Most mondd meg, mit csináljak? Hiába vagyunk együtt már két éve, ő még mindig anyuci pici kisfia” - panaszkodik Bernadett. - „Meg sem próbál ezen változtatni. Amikor megismertem Dávidot, nagyon boldog voltam, és az anyukája mindig kedvesen fogadott. De egy éve én is ott élek velük, és azóta teljesen kifordult magából, nem hagy nyugodni minket a bestia. Éjszaka bekopog, hogy: «Dudu (ez a leendő férjem!), félek! Mintha valaki mászkálna a kertben! Megnézed?» Erre ő szó nélkül felkel és kimegy, utánajár a betörőknek. És egész véletlenül anyukának mindig a szobánk előtt akad dolga. Szöszmötöl, pakol, felmos. Ráadásul bárhol vagyunk, bárkivel, állandóan telefonál. Nem bírom tovább! Kész röhej! Úgy érzem, rámegy erre az őrületre a kapcsolatunk. Úgy elköltöznék ebből a pokolból! De még nincs rá elég pénzünk.”
Segítünk Neked Szeretnéd megosztani valakivel gondjaidat? Tanácsot is szeretnél kapni? Szakértőnk készséggel válaszol, ha aktuális családi problémáiddal, kapcsolataiddal, lelki gondjaiddal keresed fel őt. Kattints ide »
Igen nehéz, mostanában egyre több fiatalt érintő problémáról van szó. Minden második ifjú pár házasságuk első éveit a szülői házban tölti. A közös háztartás millió nézeteltérés, vita melegágya. A meny és az anyós sok mindenről másképp vélekedik. Ez nem meglepő, ugyanis nincs két olyan család, ahol megegyeznének a szokások, hagyományok. A fiatal nő, bekerülve az új közegbe, megpróbál ezekhez az értékekhez igazodni, ugyanakkor lojális szeretne maradni saját családja tradícióihoz. A kettős elvárásnak azonban nehéz megfelelni. Ez esetben csak a rugalmas alkalmazkodási képesség, és rengeteg türelem segíthet.
Verseny és elégedetlenség
Az anyós-meny konfliktus alapvető oka a versengés. Ez esetben ugyanis mindkét nő ugyanazért a férfiért küzd. Az anya célja evolúciós pszichológiai megközelítésből nem csak az egészséges utód megszülése, hanem a felnevelése és a megóvása is, minden veszélyforrástól (így a nősüléstől is). Nem véletlen hát, ha ösztönösen tiltakozik, mikor fennáll az esélye, hogy „gyermeke” kikerül az ellenőrzése alól, olyan távolságba kerül tőle (érzelmileg, földrajzilag), amelyen túl már nem tudja oltalmazni. A meny-jelölt ugyanakkor anyósa fiában egy olyan férfira talált, aki tökéletesen megfelel elképzeléseinek: nemcsak fizikai szempontból (jóképű, magas, erős stb.), de annak tekintetében is, hogy rendelkezik olyan erőforrásokkal (munka, ház, vagyon), amik elengedhetetlen feltételei annak, hogy fel tudja nevelni a későbbiekben közös gyermekeiket. Ez magyarázza a két nő közti konfliktusok eredetét.
Ugyanakkor az anyák elviselhetetlen viselkedésének forrása az elengedésre való képtelenséget is tükrözheti. Nem akarják megengedni a fiuknak, hogy önálló életet kezdjen, hogy végre felnőhessen. Mindent megtesznek, hogy jobbnak bizonyuljanak, mint a leendő feleség. Mindig fiuk kedvencét főzik, újraágyazzák a meny helyett az ágyat, újra mossák a ruhákat. Hiszen meg kell mutatniuk: nélkülük nem lehet élni. A fiatal, önmagának, párjának, és az őt "befogadó" családnak is megfelelni vágyó nőnek viszont szárnyait szegik a csatározások, sérül az önértékelése, önbizalma. Mindez egyértelműen negatív indulatokat, ellenszenvet ébreszt benne.
De találkozhatunk ennek a fordítottjával is: ha feltűnik a színen egy lehetséges feleség-jelölt, az anyák hirtelen olyan elesettek lesznek, annyira lehangoltak, vagy éppen betegek, hogy elhitetik fiukkal, ők egyedül nem tudnának életben maradni. Vagy így, vagy úgy, magukhoz akarják láncolni. Ennek hátterében sokszor az áll, hogy félnek az egyedülléttől, az idős korral rájuk találó magánytól. Így, mintegy védekezésképp, mindent megtesznek, hogy elhárítsák a "veszélyt". Illetve, a csinos, fiatal riválist.
A férj az anyós védelmére siet
A férfiak azonban sok esetben a végsőkig védik az édesanyát. Ez természetes. A legelső, legfontosabb érzelmi kapcsolat életünkben vele alakul ki. Ő a legbiztosabb pont a gyermek életében. Érthető tehát, ha érzékeny pontra tapint a kedves asszonyka azzal, hogy folyamatosan az anyjukat kritizálja. De lássuk csak, mit mond az érintett férfi: „Hiszen ő az anyám, mit tehetnék? Nem akarom megbántani. Jó, lehet, hogy kicsit túlzásba viszi, de csak a szeretetét akarja kifejezni vele. Szerintem Berni túl érzékeny. Ha az ő anyja viselkedne így, én biztos nem tenném szóvá neki. Szerintem az ő hisztije csak ront a helyzeten. Nem tudunk elköltözni, de én nem is akarok. Ez a ház elég nagy hármunknak. Majd ha lesz gyerek, akkor lehet róla szó. Addig csak felesleges pénzkidobás lenne különmenni. Észre sem veszi, de teljesen kiábrándít magából ezekkel a cirkuszokkal.”
Ha elmérgesedik a viszony az ifjú asszony és az anyós közt, szinte biztosan így lesz ez a pár két tagja között is, hiszen a meny fuldoklik a „két dudás egy csárdában” helyzet súlya alatt, a férfit pedig az állandóan édesanyját (ezáltal őt) sértő megjegyzések egyhamar párja ellen hangolhatják. Tudnunk kell, hogy egy fárasztó nap után még a legtoleránsabb férfi sem kíváncsi az állandó vitákra. Hiszen ő ezt a helyzetet máshogy látja. Ebből a szempontból az esténként újra-újra visszatérő anyós-téma igen unalmas lehet. Ésszerűbb, ha igen nehéz is, nem őt traktálni problémáinkkal. Egy búfelejtő kávézás a barátnőkkel sokat segíthet ebben a - reményeink szerint - átmeneti időszakban.
Anyós probléma: az éremnek mindig két oldala van
De nem szabad azt sem elfelejtenünk, hogy az éremnek mindig két oldala van. Mi a helyzet hát az anyákkal, akik ellen lázonganak? Vajon tényleg velejükig romlottak volnának?
Bernadett anyósa másként látja a helyzetet: „A férjem akkor hagyott el minket, mikor Dávid hároméves volt. Én itt maradtam a gyerekkel 27 évesen, egy fizetéssel, a számlákkal. Nagyon nehéz időszak volt. Újra talpra kellett állnom. Érte. Értünk. 30 évig csak egymásra számíthattunk! Ő volt a támaszom, ha sírtam, együtt mentünk moziba, ketten jártunk nyaralni. Később jöttek a haverok, meg a szerelmek, de soha nem hanyagolt el engem emiatt. Tudta, hogy amióta az apja elhagyott, rémálmaim vannak, félek egyedül. Sosem hagyna cserben. De most jött ez a kis lányka. Huszonéves, azt hiszi, övé a világ. Nem tud főzni, nem takarít. Csak játssza a túlhajszolt hercegkisasszonyt. Szét akar minket választani, érzem. De ezt én nem hagyom! Lehetne élni békében, csendesen, de neki kell a műsor. Nem örülök ennek a kapcsolatnak. De látom, a fiam sem bírja már sokáig mellette.”
A helyzet akkor sem sokkal rózsásabb, ha a fentinél jobban alakulnak a dolgok, azaz a párnak idejében sikerül minél messzebb költözni „az Anyától”. „A férjemmel az esküvő után az ország északi csücskébe költöztünk” – meséli Éva. – „Az anyósommal sosem volt éles vitánk, igazából jól kijöttünk. Azzal azonban, hogy ilyen messze «vittem» a fiát, valami megváltozott benne. Egy-két naponta hívogatta, azt pusmogva, hogy biztosan érzi, megcsalom a férjem. Ha meglátogatott minket, mindenre volt egy szúrós megjegyzése. «Szegény gyerek milyen sovány, mi ez a folt a bútoron, utcalányoknak való ez a harisnya.», Odáig fajult a dolog, hogy már nem is hívjuk hozzánk.”
Érzelmi távolság
Az első és legfontosabb nem a földrajzi, hanem a megfelelő érzelmi távolság megteremtése a szülőkkel. A két fiatalból egy erős, önálló egységnek kell születnie, egy új családnak. Bár a szülőktől való eltávolodás kezdetben fájdalmas lehet, ezt pótolja a másikba vetett hit, az érzelmi megbízhatóság érzete. A szülőkkel való kapcsolat határai így rugalmasabbá válnak, növelve a személy önértékelését, önbizalmát. Továbbá fontos az is, hogy a (leendő) feleség felismerje, miért is érintik olyan érzékenyen az anyós megjegyzései, tettei. Miért olyan fájó, ha valaki finomabban főz nála? Ha a férj még 10 év házasélet után is emlegeti „anyu babgulyását”, milyen emlékeket hív ez elő belőle? Talán tényleg nem jól főz, vagy a saját családunkban is állandó veszekedés volt a nagymama miatt? Lehet, hogy mostanában épp a párja dühíti?
A saját szülővel való megoldatlan problémák, az önértékelési zavarok, vagy a pár két tagja közt fennálló érzelmi szakadék gyakran projekciót hívhat elő. Ez azt jelenti, hogy a nő önmagában megjelenő negatív érzelmeit (düh, harag, szomorúság) kivetíti, vagyis talál valakit, akire haragudhat, anélkül, hogy bevallaná önmaga előtt feszültségének valódi forrását. Mindezek mellett, bár esetenként embert próbáló feladat, de tudni kell megérteni, mi történik a másik lelkében. Hiszen a bántó szavak, megnyilvánulások gyakran nem is igazán nekünk szólnak, inkább félelmeket, fájdalmakat tükröznek. Valójában régen elszenvedett sebek, mélyen gyökerező problémák törnek bennük felszínre. Ha van erőnk mindezt átlátni, sokkal könnyebb lesz megbocsájtani az elszenvedett sérelmeket.
Cselekedj, mert a szándék kevés a sikerhez!
A párkapcsolati tréning során feldolgozandó kérdések
- Mi az alapvető különbség a férfiak és a nők között?
- Kinek a viselkedése okozza a konfliktusokat, és hogyan lehet másképpen viselkedni?
- Mi a szóbeli bántalmazás, és hogyan lehet védekezni ellene?
- Hogyan vedd rá a párodat arra, hogy másképpen viselkedjen?
- Miként lehet eldönteni, hogy egy kapcsolat még megmenthető, vagy nem érdemes több energiát pazarolni rá?
- Megelőzhetők-e a párkapcsolati válságok?
- Mit, miért és meddig érdemes eltűrni a kapcsolatodban?
- Mit adj a párodnak, hogy elégedett legyen, és mit várj el a másiktól?
- Ha már nem lángol a szerelem, hogyan tartsd meg a kapcsolat egyensúlyát?
- Hogyan szerezd vissza az elkóborolt párodat?
- Mit tegyél, ha a szíved máshoz húz, de az eszed a párod mellett tart?
- Hogyan viselkedj, ha válságba jutott a párkapcsolatod?
- Mit tegyél, ha bántalmaz a párod, és te mégis ragaszkodsz hozzá?
- Miért fontos a szex a párkapcsolatban, és mit tegyél, ha nem működik?
- Hogyan tudtok egyensúlyt tartani, ha eltérők az igényeitek?
Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre kaphatsz választ a párkapcsolati tréningen, tanácsadáson. Bármit kérdezhetsz, nincsenek tabu témák, minden felmerülő gondodban igyekszünk a segítségedre lenni.
Párkapcsolat válsága - További információ a párkapcsolati válságkezelő levelező tréningekről »
Párkapcsolat, párkapcsolat válsága cikkgyűjtemény
A párkapcsolat öt szakasza |
A szerelemnek nincsenek szakaszai, vagy szeretünk, vagy nem. Ha már beköszöntött életünkbe a szerelem, akkor nincs más, csak ez a mély, bódító érzés. A szeretett emberhez fűződő kapcsolatnak azonban vannak szakaszai. Sokszor látunk olyan kapcsolatokat, amelyekben rosszul bánik az egyik fél a másikkal, még az sem ritka, hogy ver valakit a párja, ő mégis szereti és tűri a rossz bánásmódot. Ebből is látszik, hogy a szerelem akkor is képes élni, ha a párunk nem bánik jól velünk. A párkapcsolat öt szakasza » |
Hozzád illő párt választottál? |
Örökké szeretni fogsz? Mindörökké együtt maradunk? Míg a halál el nem választ? – kérdezik egymástól a szerelmesek. S amikor tombol a szerelem, akkor mindhárom kérdésre határozott igen a válasz. Aztán múlnak az évek, a rózsaszín köd felszáll. A házasságot, a párkapcsolatot újabb és újabb próbatételek elé állítja az élet. Betegségek, szülői intrikák, barátok, munkatársak apró kritikai megjegyzései, gyermekek születése, anyagi gondok, karriertervek összehangolása, szürke hétköznapok, összeveszések, kibékülések, megcsalás vagy megcsalatás, lakásgondok, hitelfizetések, életciklusok krízisei, és ki tudná mind felsorolni, mennyi veszély leselkedik a lelki egyensúlyunkra.
Az összeillőség vizsgálat segítséget nyújt a pároknak, hogy számolni tudjanak a kockázatokkal és kihívásokkal, amelyeket az együttélés tartogat. A kérdéssor, valamint a tesztek kitöltése és elemzése objektív képet ad a párnak, hogy lássa a kapcsolat jövőjét, az erősségeket, a konfliktusterületeket, s azt is, hogy mit tehetnének a kapcsolat javítása és megőrzése érdekében.Hozzád illő párt választottál? » |
Társfüggőség – Mi is az kodependencia? |
Társfüggőség – Mi is az kodependencia? - Párkapcsolati problémák: A legtöbb ember azt gondolja, hogy a kapcsolat akkor borul, amikor szétválik a páros. Pedig a szétválás már csak a kapcsolat lezárása. A kapcsolat akkor borul, amikor valamelyik fél hosszabb ideje nem érzi jól magát, másra vágyódik. Más partnerre, más programokra, más témájú beszélgetésekre, más szabályokra, más hangulatra. Társfüggőség – Mi is az kodependencia? » |
Társfüggő vagy? – Mi a társfüggés? |
Társfüggő vagy? – Mi a társfüggés? - Ha változni akarsz, mert ki akarsz kerülni a társfüggőség csapdájából, akkor gyere a Társfüggő Tréningünkre, ahol 12 lépésben elvezetünk a szabadabb, jobb élet felé. Társfüggő vagy? – Mi a társfüggés? » |
Társfüggőség teszt |
Társfüggőség teszt: A társfüggőség vagy kodependencia a másik embernek, a másik véleményének való kóros alárendeltség, mely lehetetlenné teszi az egyenlőségen alapuló emberi kapcsolatok létesítését. Lássuk, téged mennyire érint! Társfüggőség teszt » |
A párkapcsolat |
Az a fajta kapcsolat, amelyről a lányregények írnak, s amelyeken sokan felnövünk, és meseszerű álmokat szövünk a jövőnkről - nem létezik. Illetve az csak az álmainkban, vágyainkban létezik. A tökéletes kapcsolat. De be kell látnunk, hogy amint nincs tökéletes ember, úgy nem lehet tökéletes kapcsolat sem. Teljes kapcsolat, amely minden álmunkat megvalósítja, nincs. Valami mindig hibádzik. Mégsem elégszünk meg kevesebbel, mint a mindenséggel, párunkat a tökéletes partnernek érezzük. A párkapcsolatról - a kezdetektől a párkapcsolati válságig » |
Átugrani a házasságból egy szerelembe? |
A csalódottság bizalmatlanná, kételkedővé, vagy egyenesen gyanakvóvá tesz, és ez könnyen megmérgezi az új szerelmet is. Adj magadnak időt két kapcsolat között, és törekedj arra, hogy egyedül is jó társaságban légy! Átugrani a házasságból egy szerelembe? » |
Egyedül élni nehéz |
Az egyedül szó jelentése más nyelveken:
- Görög eredet jelentése: magányos, egyedül élő.
- Latin eredet jelentése: intő, figyelmeztető, tanító
- Karthágói-pun eredet jelentése: istennő.
Arisztotelész azt mondja: „Ahhoz, hogy az ember egyedül élhessen, állatnak vagy istennek kell lennie.”
Ha van valódi önbizalmad, és megbízhatóan szereted önmagad, akkor rajtad múlik, a te döntésed, hogy a görög, a latin, vagy a karthágói eredet szerint gondolkodsz-e magadról, amikor éppen egyedül éled az életedet.Párkapcsolati problémák: Egyedül élni nehéz » |
Miért jó egyedül élni? |
Miért jó egyedül élni? - Mit jelent manapság az egyedül élés? Mind az egyedül élők, mind a házasságban élők időről időre magányosnak érzik magukat. Valójában nincs olyan ember, akinél időről időre ne jelentkezne a magány.
Miért jó egyedül élni? » |
Hogyan váltunk egyedül élővé? A szubjektív élmény objektív oka |
Hogyan váltunk egyedül élővé? A szubjektív élmény objektív oka: Nem az számít, hogy egyedül élünk-e, hanem az, hogy egyedül érezzük-e magunkat.
Hogyan váltunk egyedül élővé? » |
Aspergeres férfi és a szeretet kimutatása |
Ha tudjuk, hogy mi a párunk elsődleges szeretetnyelve, akkor arra kell törekedni, hogy ezen a nyelven fejezzük ki az iránta érzett szeretetünket. Akkor is, ha az a szeretet-kifejezési mód tőlünk távolabb áll, a párunk kedvéért próbáljuk megtenni, tudatosan. Ha például a párunk szeretetnyelve az érintés és ölelés, akkor – érintsük, öleljük meg. Itt van a titok nyitja, a kulcs a másik ember szívéhez: ez pedig a kompromisszum. Hogyan kössünk kompromisszomot? Az a követendő kompromisszum, hogy ha nekünk kellemetlen, de nem fáj, akkor megtesszük azért, hogy a párunk szeretve érezze magát. Párkapcsolati problémák: Aspergeres férfi és a szeretet kimutatása » |
Aspergeres férfi és a szeretetnyelvek |
Az utóbbi évtizedekben a házasságokban megszűnt a régi, otthonról hozott minták követése, ugyanis olyan soha nem látott változások következtek be, amelyek érvénytelenné tették a szülői mintákat. Az AS férfiak esetében sokkal nehezebb a helyzet, mert a nehezen megtanult minták berögzültek, és a rugalmatlan, rigid személyiség számára az új minták tanulása különösen nehéz. A szeretetnyelvek megtanulása pozitív változásokat hozhat létre a kapcsolatok útvesztőiben. Párkapcsolati problémák: Aspergeres férfi és a szeretetnyelv » |
Párkapcsolati problémák: Az elfogadás |
A belső béke az elfogadás következtében teremtődik meg bennünk. A valóság elfogadása, az életünkkel, a pillanatnyi helyzetünkkel, a kapcsolataink minőségével való szembenézés szükséges ahhoz, hogy ne hazudjunk önmagunknak. Ha szembesülünk a valóságunkkal, meg tudunk birkózni a nehézségeinkkel. Mondani azonban sokkal könnyebb ezt, mint megcselekedni.
Az elfogadás nem belenyugvás, inkább békekötés önmagunkkal. Az elfogadási folyamat első lépéseinél darabjainkra hullunk, hogy a végére újra megtaláljuk az emberi méltóságunkat.Párkapcsolati problémák: Az elfogadás » |
Párkapcsolati problémák - Szeretősdi |
Alig találni olyan párkapcsolatot, ahol rövidebb – hosszabb ideig (manapság inkább hosszabb ideig) ne lenne valamelyik félnek külső kapcsolata, kedvese, csúnyább kifejezéssel élve: szeretője.
Ha jelenleg is szerető szerepben vagy, esetleg régebben voltál, ne gyötrődj, gondold át, mire tanított meg a szeretői kapcsolat, és építsd fel magad!Párkapcsolati problémák - Szeretősdi » |
Párkapcsolati problémák: A bántalmazó ember |
Amikor egy bántalmazott személy segítséget kér, rendszerint megpróbálja beazonosítani a bántalmazója személyiségét, azaz a „személyiségzavarát”. Ilyen tippekkel érkeznek: nárcisztikus, pszichopata, szociopata, kettős személyisége van. Ha a házi bántalmazónk besorolódik valamilyen személyiségzavar vagy betegség kategóriába, akkor magyarázatot találunk arra, miért bánik rosszul velünk. Szélsőséges esetektől eltekintve, tudnunk kell, hogy a legtöbb bántalmazó képes erőszakmentesen viselkedni, csak nem akar. Mert nem akar lemondani az uralkodásról, a másik feletti hatalom érzéséről. A bántalmazó tudatában van annak, hogy bántja a másikat, de ezernyi magyarázata van arra, miért viselkedik úgy, ahogy. Párkapcsolati problémák: A bántalmazó ember » |
Pár(bajok) |
Amikor szerelmesek leszünk, csodálatosan érezzük magunkat. Örökké szeretni fogjuk egymást - hisszük. Hogy a szerelem elmúlik? Másnál igen, no de nálunk? Velünk ilyen nem fordulhat elő, a mi szerelmünk örökké tart majd - gondoljuk és hirdetjük. Látjuk szüleink, barátaink, ismerőseink problémáját, de a mi szerelmünk nem olyan. A mi szerelmünk fölötte áll mindeneknek. Majd mi megmutatjuk, hogy a mi szerelmünk sosem múlik el, a mi boldogságunk örökké tart, és nálunk minden másképpen lesz, mint másoknál. Úgy érezzük, hogy ez a csodálatos érzés csak a miénk, boldogok vagyunk, hisszük, hogy a mi szerelmünk, a mi kapcsolatunk különleges, elszakíthatatlan kötelék. Pár(baj)ok » |
Párkapcsolati problémák |
Kisírt szemekkel, kétségbeesetten, világvége hangulatban keseregve kérnek segítséget a klienseink, amikor azzal keresnek föl, hogy el akarja őket a hagyni a partnerük, válságba került a kapcsolatuk, s mindez teljesen váratlanul érte őket.
Valójában ez azt jelenti, hogy a már egy ideje fennálló problémákról nem veszünk tudomást, ha tudjuk, nem beszélünk róla, próbáljuk hárítani, a másiktól várjuk a megoldást.
Olyan hibákat követünk el, amelyek felhalmozódva, gyakran már orvosolhatatlan szakadékot képeznek a kapcsolatban.
Mindez elkerülhető lenne, ha időben feltennénk magunknak a kérdést: Hogyan lehet saját, illetve kapcsolatunk hasznára fordítani a párkapcsolati krízist? Miért várjuk meg, hogy komoly válság alakuljon ki?Párkapcsolati problémák » |
Harmonikus párkapcsolat titkai |
Harmonikus párkapcsolat titkai - Hogyan küzdhetőek le a párkapcsolat nehézségei? Ha éppen szerelmes vagy, és azt tervezitek, hogy összeköltöztök, vagy házasságkötés előtt állsz, akkor ezt a lehetőséget ne hagyd ki! Házasság (összeköltözés) előtti tanácsadás. Új lehetőség, hogy jó párkapcsolatban élhess! Harmonikus párkapcsolat titkai » |
Párkapcsolati problémák: A szerelmi bánat |
Párkapcsolati problémák: A szerelmi bánat feldolgozása. Vannak esetek, amikor egyedül nem megy a szerelmi bánatból való kigyógyulás. Ha ebben az állapotban vagy, kérj segítséget! Nem kell egyedül szenvedned, ha úgy érzed, hogy majd megszakad a szíved a fájdalomtól, akkor keress minket! Segítünk az önfejlődésben, a veszteség feldolgozásában, a párkapcsolati problémák megfejtésében, az új életcélok kitűzésében. Párkapcsolati problémák: A szerelmi bánat » |
Párkapcsolati problémák: Ezek a férfiak… |
Párkapcsolati problémák - Ezek a férfiak…: C. G. Jung személyiségtipológiája segít eligazodni a társadalomban, és segít látnunk, hogy a körülöttünk élő emberek hogyan működnek. Kiszámíthatóbbá teszi az emberi kapcsolatokat, és a tipizálás segít felkészülni egy-egy nehéz élethelyzetre, vagy egy személyes bejelentésre, esetleg egy konfliktus kezelésére. Párkapcsolati problémák: Ezek a férfiak… » |
Párkapcsolati problémák: Ezek a nők… |
Párkapcsolati problémák - Ezek a nők…: C. G. Jung személyiségtipológiája segít eligazodni a társadalomban, és segít látnunk, hogy a körülöttünk élő emberek hogyan működnek. Kiszámíthatóbbá teszi az emberi kapcsolatokat, és a tipizálás segít felkészülni egy-egy nehéz élethelyzetre, vagy egy személyes bejelentésre, esetleg egy konfliktus kezelésére. Párkapcsolati problémák: Ezek a nők… » |
Párkapcsolat teszt |
Mi a boldog párkapcsolat titka? Ennek járt utána David Olsen, a Minnesota Egyetem pszichológus professzora. Összeállított egy tesztet, melyet szerte az USA-ban 45 ezer házassági tanácsadóban használnak sikerrel. Párkapcsolat teszt » |
Miért bántasz? A szóbeli bántalmazás |
Az emberi kapcsolatok torzulásának egyik legfájdalmasabb formája a szóbeli bántalmazó magatartás. A szóbeli bántalmazás sokkal alattomosabb bántási forma, mint a fizikai bántalmazás. Miért bántasz? A szóbeli bántalmazás » |
A szóbeli bántalmazás – Az áldozattá válás útján |
Kérlek, vizsgáld meg az alábbi állításokat, hogy meg tudd határozni, előfordul-e a párkapcsolatodban a szóbeli erőszak. Jelöld meg azokat az állításokat, amelyek igazak a Te esetedben!
Ha a válaszaid arra döbbentenek rá, hogy szóbeli erőszak áldozata vagy, keress segítséget, mert a maradék önbecsülésed is felőrlődik a párkapcsolatodban!A szóbeli bántalmazás – Az áldozattá válás útján » |
A szóbeli erőszak |
A szóbeli erőszak definiciója:
Gyakran, amikor az erőszakra gondolunk, a fizikai erőszak jut csak eszünkbe. A szóbeli erőszak esetében az elkövető nem ütésekkel félemlíti meg a partnerét, hanem szavakkal alázza meg, rombolja le önértékelését, manipulálja, zavarja össze, kényszeríti, és így hajtja őt uralma alá. Szemben a vitával, ahol mindkét fél szabadon kifejti véleményét, és egyenlő mértékben törekszik a másik fél álláspontjának megismerésére, a szóbeli erőszak folyamán a bántalmazót nem érdekli a másik véleménye, csak a saját fölénye érvényesítése. A vitában közeledhet a felek álláspontja, vagy ha ez nem történik meg, akkor sem lehet előre tudni, kinek az akarata fog érvényesülni.A szóbeli erőszak » |
Egyenes beszéd |
Ez a nagy-nagy hallgatás számtalan korábbi kis hallgatásból hízott ekkorára. Most már hallgatnak - legalább nem bántják egymást. A nagy, kirobbanó veszekedések arról árulkodnak, hogy sok kisebb-nagyobb, fontos-kevésbé fontos beszélgetést engedtünk szabadjára korábban. Az elkeseredés heve mögött ezer kisebb megértés-rontás van. Egyenes beszéd » |
Mire vágynak a nők? és Mire vágynak a férfiak? |
A nők férfiakra vágynak
A nők azt szeretnék, ha kényeztetnék, babusgatnák őket a kapcsolatukban, mert ha nem ez történik, akkor elfásulnak, és úgy érzik, túl sokat nyújtanak a párjuknak. Úgy érzik, hogy csak adnak és adnak, míg egyszer csak már nem lesz mit adniuk.
A férfiak nőkre vágynak
A férfiak azt szeretnék, ha folyamatosan érezhetnék, hogy szükség van rájuk. Ha azt tapasztalják, hogy a társuk bízik bennük, és méltányolja az igyekezetüket amely arra irányul, hogy a párjuk kívánságait teljesítsék, egyre erősebbek lesznek, és többet tudnak a másiknak nyújtani. A férfiakat úgy lehet ösztönözni, ha elismerik az erőfeszítéseiket.Mire vágynak a nők? és Mire vágynak a férfiak? » |
Milyen férfira vágyik az erős nő? |
Freud óta már szinte mindenki tudja, hogy ösztönösen olyan férfit választunk, amilyen az apánk (volt fiatal korában). Ugyanis a legtöbb nő elborzadva gondol arra, hogy feleségként olyan férfival éljen, mint ahogyan az apja jelenleg viselkedik - a feleségével. Az erős nőknek többnyire erős apjuk van, aki nem egyszerűen erős, hanem erőszakos, agresszív, vagy elnyomó. Szinte semmiben sem hasonlít arra a hercegre, akire az erős nő vágyik.
Ha nem akarod, hogy a párkapcsolatod a kölcsönös frusztráción és a szüleitektől vett mintákon, játszmákon alapuljon, akkor ismerd meg önmagad és ismerd meg a párod, légy felnőtt, mielőtt elkötelezed magad egy olyan kapcsolatban, amiről később azt fogod mondani: „hova tettem a szemem, amikor őt választottam?”Milyen férfira vágyik az erős nő? » |
Mért hazudnak a férfiak? |
A férfi, ha meztelen nőt nézeget elakad a szava. A nőből, ha meztelen férfit nézeget, kitör a nevetés. Miért hazudnak a férfiak? » |
Csapdák a házasságban: A kötelesség csapdája
|
Zsuzsa (36 éves) ezt így fogalmazta meg: Hogyan is lehetnék boldog, ha a gyermekeim csonka családban élnének? Az én szüleim elváltak, és folyton azt akarták, hogy tegyek igazságot, melyikük a jobb szülő. Versenyeztek, marták egymást, én pedig sokat szenvedtem, mert mindkettőjüket szerettem. Az én gyermekeim is nagyon szeretik az apjukat. Jó ember tulajdonképpen, csak hát, amikor iszik… és most már minden nap iszik. Csapdák a házasságban: A kötelesség csapdája » |
Az anyós és a meny viszonya |
Vannak azon szerencsés kevesek, akik imádják, és van persze a többség, akik csak halkan mondják ki a nevét. Nem nehéz kitalálni, ki a toplistás fekete bárány a családokban. Aki mindent kritizál, akinek sosem jó semmi. A kezdetben mézes-mázos, majd vérszomjas anyatigrissé változó anyós. Aki így-vagy úgy, de eléri célját. Vagy mégsem? Az anyós és a meny viszonya » |
Pár(bajok): Az anyós |
Az anyós-kérdés nem csak a házasság megkötése után vetődik fel. Már a párkapcsolat legelején feltérképezhetjük: házisárkány, vagy egy szeretetreméltó második édesanya lesz az ajándékunk. Pár(bajok): Az anyós » |
Csapdák a házasságban: Az anyós csapdája |
Ugyanakkor a munkám során napi rendszerességgel tapasztalom, hogy a problémákkal küzdő páros egyik tagja úgy kezdi a mondatát: „a gondok akkor kezdődtek, amikor az anyósom….” „ha akkor az anyád…” És azután következnek a rémtörténetek, amelyekben legtöbbször az anyós a főszereplő. Az anyós, aki kezdetben örül, hogy gyermeke rendes, az ő igényeinek is megfelelő partnert választott. Aztán amikor kiderül, hogy a partnerből pár lesz, és az anya helyét minden területen elfoglalja a gyermek választottja, akkor jön a féltékenység, a kritizálás, a „csak azért mondom, mert jót akarok neked” kezdetű felvilágosító előadások, amelyekben kifinomult eszközökkel ültetik el a bogarat a szerelemtől boldog vakságban élő fiatal fülében. Csapdák a házasságban: Az anyós csapdája » |
Anyós viccek |
Tagadhatatlan, hogy az esetek többségében az anyós az, aki megkeseríti a fiatalok életét. Az anyós az, aki mindenkinél jobban tudja, hogyan kell…
Talán ezért születtek ezek az anyós viccek, amelyeket most közreadunk.
- Mit keresel, drágám? - Az egyik egészségügyi könyvet. - Melyiket? - Az a címe: Hogyan éljünk 120 évig? - Azt ugyan hiába keresed, bevittem a MÉH-be. - De miért? - Mert a múltkor láttam, hogy az anyád olvasgatta.Anyós viccek » |
Csapdák a házasságban: A féltékenység csapdája |
A féltékenység vírusa a személyiségben és a neveltetésben rejtőzik. Aki egykeként mindig mindent megkapott, vagy nagyobb családban nevelkedett ugyan, de mindig ki tudta magának harcolni, amit akart, vagy aki naponta látott féltékenységi jeleneteket, szinte természetes, hogy saját párkapcsolatába is átcsempészi a tapasztalatokat. Sárkány születik. Csapdák a házasságban: A féltékenység csapdája » |
Csapdák a házasságban: A szülői örökségek (gyökerek) csapdája |
A jó házasság titka örök talány, amelyet még senkinek nem sikerült megfejtenie. A jó és rossz élmények mindig tetteink következményei, ám nem szabad figyelmen kívül hagynunk életünket végigkísérő szűlői örökségünket (gyökereinket) sem, amelyek olykor nagyon sok kérdésre magyarázatként szolgálhatnak. Csapdák a házasságban: A szülői örökségek (gyökerek) csapdája » |
A válás megjósolható és megelőzhető - Párkapcsolati problémák kezelése |
John M. Gottman amerikai pszichológus kutatásai alapján elmondható, hogy előre lehet tudni, hogy mely házasságok fognak váláshoz vezetni. Ehhez nem kell jóstehetség, csak jó megfigyelési készség. A párkapcsolatok hétköznapi működésmódja mutatja meg, hogy kik azok, akik nagy valószínűséggel külön utat választanak, ha a problémákat idejében nem veszik észre, és ezeket nem orvosolják. De miből is lehet észrevenni, hogy már akkora a baj? Hiszen minden kapcsolatban vannak hullámvölgyek, sőt a gyakori veszekedés sem ritka a többéves együttélés után. A válás megjósolható és megelőzhető - Párkapcsolati problémák kezelése » |
Ha elkerülhetetlen a válás, mit lehet tenni? - Párkapcsolati problémák kezelése |
Közismert riasztó statisztikai adatok tesznek tanulságot a fiatalok családalapítási kedvéről manapság. A házasságkötés négy-öt évvel tolódott ki az elmúlt harminc évben. A nők átlagosan 27, a férfiak 31 évesen házasodnak, amit rendszerint megelőz a próbaházasságként is emlegetett együttélés. Annak ellenére, hogy az ifjú párok próbálják bebiztosítani magukat, a házasság mégis sokszor zátonyra fut, majdnem minden második esetben. Legnagyobb százalékban a házasságot követő pár évben, majd a gyermekáldás után adják be a válópert a házastársak. De vajon mi okozza a kapcsolat megromlását az egész életre tervezett házasság kezdeti időszakában? Ha elkerülhetetlen a válás, mit lehet tenni? - Párkapcsolati problémák kezelése » |
A válás lélektani tényezői: A párkapcsolati válságok pszchioanalitikai elemzése |
Tény, hogy majdnem minden második házasság válással végződik, és sokan boldogtalan házasságban élnek. Megígérjük, hogy „jóban-rosszban, holtomiglan-holtomiglan” kitartunk párunk mellett, és többnyire így is gondoljuk, de sokunk valahogy mégsem bírja tartani magát ehhez az eskühöz. A válás lélektani tényezői: A párkapcsolati válságok pszchioanalitikai elemzése » |
Biegelbauer Pál: Az együttélés |
Az együttélés kölcsönösség. Nem elég, ha csak az egyik fél akarja. Az együttélés nemcsak akkor szűnik meg, ha mindkét vagy bármelyik fél úgy dönt, hogy nem folytatja tovább, hanem akkor is, amikor bármelyik figyelmen kívül hagyja a létezés alaptörvényét, a szeretetet. Az együttélésből egymás mellet élés lesz, ha… Biegelbauer Pál: Az együttélés » |
Párkapcsolati konfliktusok a horoszkópban |
Minél egzaktabb a fényszög kapcsolat a két horoszkóp között, annál valószínűbb, hogy azonos időben érinti a két egyént a bolygók átvonulása. Az egyidejű átvonulás erősebb gyógyító hatást gyakorolhat a kapcsolatra, mintha a két embert különböző időben érné. Így ez az időszak alkalmat a két embernek, hogy átmenjenek a bolygó jelképiségének megfelelő önátalakítás folyamatán és azonos irányban haladjanak a fejlődés útján. Párkapcsolati konfliktusok a horoszkópban » |
Weöres Sándor: A nő |
A nő: tetőtől talpig élet. A férfi: nagyképű kísértet.
A nőé: mind, mely élő és halott, úgy, amint két-kézzel megfogadhatod; a férfié; minderről egy csomó kétes bölcsesség, nagy könyv, zagyva szó.
Weöres Sándor: A nő » |
Weöres Sándor: Nő és férfi |
A teljesség megbomlásának fő-formája, hogy nő és hím lesz belőle. A nőség vagy hímség felé még csak közeledő kisgyermek ép úgy teljes, mint az egyéni különlét fölé emelkedő lény, aki a nőséget és hímséget egyesíti, a változatlanba oldja. Weöres Sándor: Nő és férfi » |
A könyvespolcra ajánljuk
Lászlofi Rozi: Anyósom, a drága (Kezelési útmutató anyósokhoz)
Szinte minden párkapcsolatban élő nőnek van anyósa, s ha már van, vele együtt gyakran a problémák is felütik a fejüket. A gyanútlan nő olykor már a bemutatkozáskor megsemmisítő pillantásokban részesül, máskor csupán az esküvő vagy az első gyermek születése után áll be az általános feszültség. De vajon miért olyan nehéz az anyós és a meny kapcsolata? Lászlófi Rozi könyvében egy anyóstudományokban elmélyült kárvallott kalauzolja végig olvasóit az anyósuniverzum veszedelmei között. Bemutatja az anyósfajtákat, felsorolja a veszélyes anyósok ismérveit, meghatározza az anyóssal fenntartható kapcsolat fokozatait, és feltérképezi a két nő között folyó harc frontvonalait. Szót ejt az állítólagos ártatlan áldozatok férfiak, gyerekek, egyéb családtagok szerepéről is, és megvizsgálja a hatalmi harcok módszereit a csendes fojtogatástól kezdve az érzelmi zsaroláson át egészen a bűnbakképzésig. És a végén talán az is kiderül, miért lehetetlen, és miért lehetséges mégis megtalálni a közös hangot azzal a drága anyóssal. Lászlófi Rozi könyvét vejeknek és természetesen gyakorló anyósoknak is ajánljuk! Az anyósok többségének a kora viktoriánus erkölcs tájékán van belőve a tűrésszintje, ha a fia párjára tekint. Nem szeretik az elvált nőket, a gyerekkel rendelkező nőket, a fiuknál idősebb nőket, a túl csinos, túl fiatal vagy gyanús foglalkozást űző nőket. (Mi a gyanús foglalkozás? Bármi az lehet!) Gyanakvást kelthet a rokonságunk, a vagyoni helyzetünk, a baráti körünk, vagy bármi. Egy morzsányi információból is nagy, kövér összeesküvés-elméleteket lehet gyártani, ha más támpontunk nincs az ismeretlen vagy felületesen ismert személyt illetően. Ha elhatározták, hogy nem ölelésre tárt karral és szeretettel fogadnak minket, akkor bármibe belekapaszkodhatnak, hogy kitalálják, miért törünk a fiuk vagy az egész család életére
Lászlofi Rozi: Anyósom, a drága (Kezelési útmutató anyósokhoz) »
Ha megtetszett a LELKI TITKAINK Mentálhigiénés Stúdió tevékenysége, kérlek ajánld ismerőseidnek is.
|