Gyakran Ismételt Kérdések   E-mail
Keresés
„Ezer életen és ezer bajon át, Szeretni valakit valamiért.”

(Bódi László)

AS házastársa vagyok

De különösen nehéz AS feleségnek lenni

AS házastársa vagyok, de különösen nehéz AS feleségnek lenniAz Asperger Szindrómás (többnyire) férfiről az elmúlt 10 évben rengeteg ismeretterjesztő cikk, video, játékfilm jelent meg magyar nyelven is. Sokan laikusként is felismerik a tüneteket, és elgondolkodnak azokon a viselkedés jellemzőkön, amelyek eltérnek a szokványostól.

Miután sok hölgy keresett meg a kérdéseivel, panaszaival, a párjuk értelmezhetetlen megnyilvánulásaival, felmerült bennem a kérdés, hogy ki foglalkozik a házastársak lelki válságaival, küzdelmeivel, csalódásaival, kétségeivel?

A leggyakoribb házastársi panaszok

  • Nem kér tőlem bocsánatot

    Nem kér tőlem bocsánatotHiszen ha a neurotipikus feleség el is jut addig, hogy megérti, hogy a férje miért felejti el az ő születésnapját, az érzése mégis az, hogy „nem vagyok elég fontos neki”. Megérti, hogy a férje nem kér bocsánatot, elviseli, de a valódi érzelmi megbocsátáshoz szükség volna a bocsánatkérésre. Vagy legalább egy „sajnálomra”, egy „elrontottamra”, egy „megbántamra”. A rossz hír az, hogy magától az AS férfi szinte sosem kér bocsánatot. Egyszerűen egy idő után úgy tesz, mintha nem történt volna semmi. A jó hír az, hogy az együttélés folyamatában a feleség meg tudja tanítani a bocsánatkérés kettőjük között működő kommunkációját.

  • Sosem lehet igazam

    Sosem lehet igazam Az AS férfi úgy tudja, hogy neki mindig igaza van. Hite szerint mindig jobban tudja, hogy mi a jó a feleségének, amit - valljuk be -, sok esetben kemény korlátozásként vagy presszióként él meg a nő. A feleség megkérdőjelezve látja a saját érzelmeit, sőt a döntéseit, azt érzi, hogy az igényeit nem csak megkérdőjelezi a férje, hanem figyelmen kívül hagyja, esetleg lesöpri, eljelentékteleníti, nevetségessé teszi, aprósággá zsugorítja a férje. A férj pedig rendkívül bosszús lesz, hogy a drága idejét a felesége „hisztijeire” kell fordítania, és ha teheti, el is menekül az ilyen témájú beszélgetések elől. A nő pedig ott áll, és kifosztottnak érzi magát, hiszen bizalommal eltelve kéri a párját arra, ami neki oly fontos lenne, amitől sokkal jobban érezné magát.

  • Elveszítem önmagamat

    Elveszítem önmagamat„A férjemmel munka után szeretném megosztani a napi történéseket, és kíváncsi volnék arra is, hogy vele mi történt a munkahelyén. Az én történeteimre azonnal mond egy megoldást, amitől egyre butábbnak és alkalmatlanabbnak érzem magam. Ővele pedig természetesen nem történt semmi.” - panaszolta egy neurotipikus feleség. Később kiegészítette a történetét azzal, hogy a férje gyakorlatilag mindenkit megkritizált, ezáltal ő észre sem vette, de lassanként szinte minden kapcsolatát leépítette, hiszen kettőjük között konfliktusforrássá váltak a barátai, az ismerősei, sőt a legtöbb rokona is. Utólag visszatekintve megfogalmazódott, hogy szóbeli bántalmazás zajlott, hiszen a környezetében mindenki negatív, ártó személlyé vált. És persze ismerjük a közmondást, hogy „Madarat tolláról, embert barátjáról ismerünk meg.” Ha nem akart ugyanolyan megkritizált személlyé válni, akkor nem találkozott és nem beszélt a régi barátokkal. „Elhittem, hogy rosszul gondolkodok, rosszul választottam meg a barátaimat, és egy nap arra eszméltem, hogy beszűkültek az emberi kapcsolataim, és szinte kizárólag az ő véleménye, hangulata vált fontossá. Az ő mércéjével mértem magam, nem a sajátommal.”

    Nagyon gyakori, hogy a feleség érzelmei a túlreagálás, túlérzékenység címkét kapják együttérzés, empátia helyett. Újra fel kell építeni a feleségnek az önbecsülését, önértékelését, vissza kell találnia a saját identitásához, ehhez igen gyakran szakember segítségére van szüksége.

Tehetetlenné válok, pedig csak partnerséget kérek

Tehetetlenné válok, pedig csak partnerséget kérekA neurotipikus nő gyakran el sem tudja képzelni, mi ütött a férjébe, hogy egyik pillanatról a másikra kiborítja a családtagokat a viselkedésével, a beszólásaival. Egy egyszerű kérésre „te engem ne ugráltass” választ kap, és döbbenten hallja a bejárati ajtó, vagy a kisszoba ajtajának csapódását. Ez az ajtócsapódás akár hosszabb időre is elvágja kettőjük között a kommunikációt. A fagyos csend, a hallgatás, és az értelmezhetetlen kirohanás megbénítja a feleséget, tehetetlennek érzi magát, hiszen egy apróságot kért a férjétől, aki földrengéssel válaszolt.

A nő ilyenkor kételkedni kezd magában, és keresi, hogy mit hibázott, mi válthatta ki a férjéből az érthetetlenül heves reakciót. Változtat a stílusán, hangszínén, hangerején, de a spontán, előkészítetlenül elhangzó kérésre néha pozitív, de túlnyomóan negatív reakciót kap. Kialakul a tehetetlenség érzése, kiszolgáltatottá válik a férje hangulatainak.

Magányos házastárs

Magányos házastársAz AS férfi nehezen viseli az ünnepeket, a síró nőket, a felszínes társalgókat, az érzelmi kitöréseket. A feleségének, párjának, partnerének talán a legnagyobb hiánya a kölcsönös érzelmek terén keletkezik. Szinte minden AS feleség beszámol a fokozatosan történő érzelmi elmagányosodásról. Mellőzöttnek érzi magát, mert a párjával szeretné megosztani az érzéseit, megértést és együttérzést vár. Türelmetlenséget, ideges, lerázó mondatokat kap, a párja lopva vagy nyíltan kifejezi, hogy nem tud mit kezdeni az elhangzottakkal.

A nő úgy érzi, hogy a férfi érvényteleníti, sőt egyenesen degradálja az érzéseit, s ezzel őt magát is. A nő szerelme, szeretete érzelemdús, s ha az áradó érzelmek nem érnek célba, és nem viszonozzák azokat, akkor kínzó magányosságot éreznek. S bár a kapcsolat az élet számtalan más területén jól működik, és sok értéket talál benne a feleség, az érzelmi elmagányosodás távolítja a párjától. Nagyon sok feleség érzéketlennek tartja a párját.

AS férfival élni életre szóló kihívás. Ha túlságosan nehéznek érzed az együttélést, ha megterhelők a rendezhetetlen konfliktusok, ha több a nehézség, mint az öröm, akkor gyere el a csoportba, ahol 20 év gyakorlati tapasztalat, empatikus megoldási javaslatok, gyakorlatban kipróbált módszerek várnak, hogy segítsenek elkerülni a szakítást, válást, gyakori szenvedést.

Csehák Hajnalka pszichológus

A tréning célja, hogy a te házasságod, párkapcsolatod is legalább olyan boldog, kiegyensúlyozott, harmonikus legyen, mint amilyenre a lelked mélyén vágyódsz.

AS házastárs online tréning

A tréning nem csak a házastársak viszonyának megjavítását szolgálja, nem házasságban élők, illetve kezdődő párkapcsolatok esetében is hasznosítható módszereket kaphatsz.

A tréning célja, hogy a te házasságod, párkapcsolatod is legalább olyan boldog, kiegyensúlyozott, harmonikus legyen, mint amilyenre a lelked mélyén vágyódsz. Hogy ne legyél magányos, érezd, hogy fontos vagy, számít a véleményed, a kéréseidre odafigyelnek, a vágyaid teljesüléséhez a társad szívesen hozzájárul.

Összefoglalva: tudj a pároddal kölcsönös szereteten, tiszteleten alapuló kapcsolatban élni. A tréning személyre szabott megoldásokkal szolgálja a harmonikus kapcsolatod építését.


AS feleségek csoportos online tréningje
Jelentkezz AS feleségek csoportos online trénigjére



Jelentkezésed beérkezése után munkatársunk felveszi veled a kapcsolatot!


AS házastárs tréning

Ha megtetszett a LELKI TITKAINK Mentálhigiénés Stúdió tevékenysége, kérlek ajánld ismerőseidnek is.