Sokszor nehezen döntjük el, hogy szükségünk van-e szakember segítségére. A legtöbbünket arra nevelték, hogy képesnek kell lenni egyedül megoldani a problémáidat
A valódi önállósághoz azonban gyakran az az első lépés, hogy képes vagyok segítséget kérni.
Ahhoz, hogy képessé válj az életfeladataid, a problémáid megoldására, többet kell tudnod önmagadról. Ismerned és bővítened kell az eszköztáradat, hogy sikeresen, kiegyensúlyozottan élhesd az életedet.
A pszichológus munkájáról
A pszichológus nem oldja meg a problémákat(nem osztja az észt), hanem segít megtalálni a problémák okát, és rávezet a megoldásokra. Megmutatja a változás szükségességét és a „hogyanját”. A pszichológus megtanít megérteni és szeretni önmagunkat és másokat is. A pszichológus pszichológiai szűrővizsgálatokat végez, foglalkozik a beilleszkedési zavarokkal, pszichés rendellenességekkel, teljesítményzavarokkal, a krízishelyzetek kezelésével, pályaválasztási tanácsadással, a párkapcsolatokkal, mindennel, ami emberi, mindennel, ami érzés, érzékelés, gondolkodás.
A fejlett nyugati társadalmakban természetes, hogy mindenkinek van pszichológusa, csakúgy, mint fogorvosa, fodrásza, autószerelője. A magabiztos, vidám, közlékeny emberek rendszeresen járnak pszichológushoz, analitikushoz, terapeutához. Hazánkban még sokan vallják: „magam is megbirkózom a lelki problémáimmal”, nem értik a pszichoterápia szükségességét, hasznosságát. A legtöbben nem gondolnak arra, hogy minden ember szubjektív saját magával szemben, ezért nem képes józanul felmérni a saját pszichés állapotát, s gyakran nem látja a problémás helyzetből kivezető utat.
A pszichológus elbeszélget a klienssel, kikérdezi az életviteléről, meghatározza a személyiség típusát, segít kialakítani a gondolkodás korrekciós módjait. Nem osztogat boldogság-receptet, tanácsok helyett úgy irányítja a beszélgetést, hogy a páciens önmaga találjon rá a saját kérdéseire adandó helyes válaszokra.
A pszichológus nem tudja megváltoztatni az élethelyzeteket, ezzel szemben meg tudja változtatni a páciensnek az adott problémás helyzethez való viszonyulását. A pszichológus mindig változást generál. A pszichológus nem bíró, nem foglalkozik azzal, ki a vétkes. De segíti, hogy kliense a szituációt egy másik, eddig ismeretlen szemszögből láthassa. Segít meglátni azt, amit addig a páciens nem vett észre.
Ha sikerül egy új szemléletet megtanulni, akkor a páciens megszabadul a stressztől, a pszichoszomatikus betegségeitől, a túlzott szorongásaitól, és tartósan megtanulja a kiegyensúlyozott élet lehetőségét, módszereit.
Miben segítünk?
Abban, hogy:
megismerhesd a valódi problémáidat
szabadulhass a szenvedést okozó tüneteidtől
felszínre kerüljenek az elfojtott érzéseid
fejlődhessen, változhasson a személyiséged
közösen megtaláljuk a szorongásod gyökereit
segítségünkkel leküzdhesd a kisebbségi érzéseidet, gátlásaidat
enyhüljenek az önértékelési zavaraid
növekedjen az önbecsülésed
a számodra fontos emberi kapcsolataid javuljanak
félelmeid, konfliktusaid enyhüljenek
kezelni tudd a stressz helyzeteket
szabadabbá, teherbíróbbá válj
begyógyulhassanak a régi és az új sebeid
tanulhass új megoldásokat
új, sikeres, hatékony utakat találj
kiegyensúlyozottabb emberré válj
érettebb és örömtelibb legyen a kapcsolatod önmagaddal, és életed fontos szereplőivel.