Kezdőlap » Extrák » Magazin » Hírlevél - A magány - Önismeret, önbizalom nélkül nem megy - Lelki titkaink hírlevél
A magány
Önismeret és önbizalom nélkül nem megy
Lelki titkaink hírlevél
Ünnepek és év vége közeledvén, amikor is az ország a Nagy Ünnepi Hajszoltság fáradalmait piheni ki, újra reflektorfénybe kerül a magány, a magányosság kérdése. Lesz két hét az év végén, amikor kizökkenünk a megszokott hétköznapokból, amikor lelassul a „ki tudja hova rohanó” világunk, hideg az idő, és barátságtalan hosszasan a természetben tartózkodni. Magunkra csukjuk az otthonunk ajtaját, és ilyenkor sokan élik meg a magányosság keserű heteit.
Magányosnak lenni sohasem vidám dolog. Kínzó érzés, amikor szeretnél valakivel egy intim, szeretetteljes kapcsolatot, de nem találsz ilyent, vagy ha találsz is, rövid idő alatt vége lesz.
Az ártó magány okai
Számtalan oka lehet a magányosságnak. Hosszas külföldi tartózkodás, kényszerű távollét a szeretett személyektől, csődbe ment házasság, szétköltöző élettársak, megszakadó barátságok.
Gyakran elveszik a feladatok a személyes kapcsolatokra szánt időt, a vállalkozók saját rabszolgáikká válnak, azután ott van az öregedés, amely folyamatos veszteségekkel jár. Előfordul, hogy ránk csapódik a kötelesség csapdája, 24 órás szolgálatot vállalunk a gyermekeink, beteg hozzátartozónk mellett. Az elmagányosodásban komoly szerepe van a szegénységnek, a pénzhiánynak.
S persze nagyon komoly ok a magányosságra a gátlásosság a kevéske önbizalom Aki úgy gondol magára, hogy senkinek nem kell, az könnyen esik az önkorlátozó hiedelem eme csapdájába. Nem is keresi a lehetőséget az ismerkedésre, a barátkozásra, vagy a szerelemre, mert úgy gondolja, hogy számára elérhetetlenek ezek az emberi kapcsolatok.
S magányosak a túlságosan gyanakvó emberek is. Aki senkiben nem mer megbízni, az előbb-utóbb egyedül marad, hiszen ki akarna egész életében gyanúsítottként élni valaki mellett?
Hogyan alakul ki a magány?
A magányosság több szakaszban alakul ki, nem egyszerre szakad rá az emberre. Először eltűnnek a kölcsönösségen alapuló kapcsolatok, azután kiürül a szeretet tank, s ezzel egy időben kiüresedetté válik az élet, és az ember saját maga is. Végül az elmagányosodott ember közömbössé, érzéketlenné válik, s gyakran kissé gonosszá is. Ezzel bezárul a kör, hiszen ki akarna kapcsolatot egy mogorva, rosszindulatú, érzéketlen emberrel?
Mi emberek társas lények vagyunk. Lételemünk, hogy különféle közösségekhez tartozzunk. Ha sérül ez az alapvető igényünk, akkor haszontalannak, kiüresedettnek érezzük magunkat.
Lehet tenni a magányosság ellen.
Mert olyan nincs, hogy egy emberrel senki ne akarna szóba állni, ismerkedni. Tehát ha magányos vagy, most rögtön változtass. Menj el sportolni, tanfolyamra, fórumozz, és ne legyél antiszociális. Mosolyogj sokat, mert a mosolygós embereket mindenki jobban szereti, mint a morcosakat.
Ha a magány negatív hatása alatt állsz, ha nem érted, hogy miért vagy magányos, ha változtatni szeretnél az életeden, gyere el az önismereti, személyiségfejlesztő Ego building tréningünkre, mert ott megtanulod jól használni a kapcsolatteremtő képességedet.
Ego building az önismeret, a kapcsolatkezelés mesteriskolája
Az Ego building 150 órás önismeret, a kapcsolatkezelés mesteriskolája, hiszen a tegnapi megoldások egyre kevésbé alkalmazhatók a mai helyzetekben.
Bármilyen munkát végzünk is, legyen az értékesítés, ügyfélszolgálat, közszereplés, oktatás, vagy bármi más, a sikeres munkavégzés elképzelhetetlen a mondanivalónk és a személyünk elfogadtatása nélkül. Általánosságban azonban elmondható, hogy senki nem születik optimális kommunikátornak. A kommunikáció ugyanis olyan készség, amely ugyan rendkívül szorosan kapcsolódik a személyiségünkhöz, temperamentumunkhoz, pszichés tempónkhoz, mégis bizonyos gyakorlatokkal igen hatékonyan fejleszthető. Ezért az Ego-building tréning fontos alkotóeleme az önérvényesítő (asszertív) kommunikáció.
A közös munka során a résztvevők megtanulják, hogyan korrigálhatják a rossz hangulataikat, téves hiedelmeiket, gondolataikat. Alapfeltevés, hogy a gondolat megelőzi az érzelmet, ezért a tréning során megtanuljuk, hogyan helyettesíthetők a negatív gondolatok egészséges gondolatokkal. A lelki egészség megszerzése és megtartása azt eredményezi, hogy a hangulatunk, a viselkedésünk, a fizikai állapotunk (az immunrendszerünk), az önértékelésünk javul, sikerességünk az élet minden területén nő.
A 15 alkalmas csoportfoglalkozások során megtanuljuk, hogyan kell azonosítani a diszfunkcionális gondolatokat, érvényességüket tesztelni, majd olyan új készségeket elsajátítani, amelyek oldják a szorongásainkat, kordában tartják az indulatainkat, oldják az érzelmi elakadásainkat, lelki konfliktusainkat.
Ego building témakörök
Alkalom
Témakörök
Tesztek
1.
Első benyomás, bemutatkozás, testbeszéd alapelemei
2.
Gyermekkorunk, szülői hátterünk
Fa teszt
3.
Serdülőkorunk, belépés a felnőtt világba
4.
Párkapcsolataink, önbecsülésünk
5.
Döntéseink, döntési mechanizmusaink
Metamorfózis teszt
6.
Szeretetnyelvek – kommunikációnk a kapcsolatainkban
Személyiség teszt
7.
Szükséges veszteségeink
Személyiség teszt
8.
A személyiségünk rugalmasabbá tétele
Személyiség teszt
9.
Megküzdési mechanizmusaink
Személyiség teszt
10.
Életszakaszaink krízisei – felkészülés a krízisek elkerülésére
Személyiség teszt
11.
Konfliktusaink sikeres kezelése, konfliktusok megelőzése, elkerülése
Személyiség teszt
12.
Önmarketing, öneladás, karrier
Személyiség teszt
13.
Kapcsolati hálónk megerősítése, az „Én és a fontos mások” tükrében