Kezdőlap » Extrák » Magazin » Amikor a férjem először megerőszakolt - Lelki Titkaink Hírlevél
Amikor a férjem először megerőszakolt
Ma is tabukat döntögetünk
Lelki Titkaink Hírlevél
Az asszony önvallomása így kezdődött: „Amikor a férjem először megerőszakolt…” Igen, a házasságban sokkal gyakrabban történik erőszak, mint gondolnánk. De nem beszélünk róla, mert…
Az otthonunk, a házasságunk mindannyiunk terve és vágya szerint menedék a világ szörnyűségei ellen, a meghittség, a megértés, a kölcsönös tisztelet, a biztonság kicsiny szigete. Lenne. Ha nem volna oly elterjedt az agresszió, a családon belüli erőszak. Az erőszaknak sokféle változata létezik, az egyik legnehezebben feldolgozható változat a szexuális erőszak.
A férfiak vezetnek az erőszakban
A legtöbb hír arról szól, hogy egy idegen férfi megerőszakol egy nőt, kislányt, nagylányt. De a hírek nem szólnak arról, hogy mennyire gyakori, hogy a férj megerőszakolja a feleségét. Tóth Olga felméréséből kiderült, hogy a nők 7,6%-át a férje már kényszerítette szexuális aktusra. A feleségek szinte soha nem tesznek feljelentést, és nem is beszélnek a megtörtént erőszakról. Ebben elsősorban a szégyenérzet, a félelem, a társadalmi előítéletek (a „férj joga”), a bizonyíthatatlanság, a kiszolgáltatottság játszik szerepet.
A férfiak gyakran úgy gondolják, hogy azt tesznek a feleségükkel, amit akarnak. „Az én házam, az én váram, az én feleségem”. Gyakran zsarolják azzal a feleségüket, hogy ha visszautasítást kapnak, akkor majd prostituálthoz mennek, vagy barátnőt keresnek, esetleg elhagyják a családi otthont. Vannak férfiak, akik a gyerekkel zsarolják, vagy testi erőszakkal fenyegetik meg a nőt, ha ellenállást tanúsít. Nem ritka a gazdasági erőszak sem, nem adnak pénzt a család fenntartására, ha nem engedelmes a feleség. S van olyan férfi, aki a veszekedést ezzel fejezi be, s így kezdi a kibékülést, hiszen láthatja az asszony, mennyire szeretve van, annyira „szüksége van rá a férfinak, hogy még az erőszaktól sem riad vissza”.
A feleségek gyakran azért tűrik az erőszakot, mert azt hiszik, hogy a férjük majd megváltozik. Különben is arra nevelték őket, hogy a férjnek joga van a nemi élethez, a feleségnek pedig házastársi kötelessége a szex. Ráadásul a nőnek elsődleges feladata a család összetartása, és ennek érdekében tűrnie kell. Gyakran éri vád a feleséget, ha mégis szólni mer, hogy hazudik. Mindenki úgy gondolja, hogy a férj által elkövetett nemi erőszak nem olyan súlyos, hiszen van, amikor a feleség is akarja a nemi aktust.
A nemi erőszak kockázata
A megerőszakolt feleségek nem beszélnek, mert függő viszonyban vannak a bántalmazó és agresszív férjüktől. A kutatások azt mutatják, hogy léteznek bizonyos kockázati faktorok, amelyek befolyásolják az erőszakra való hajlamot. Ilyenek az „erős patriarchális jegyek”, amelyek elfogadhatóvá, sőt bizonyos értelemben „kötelezővé teszik” a férfi számára a családtagok bántalmazását. „Pénz számolva, asszony verve jó.” Nagyon gyakori kockázati faktor az alkoholos, drogos befolyásoltság, valamint az, hogy előfordult-e a család történetében korábban szexuális abúzus.
A legfontosabb kockázati tényező azonban mind az erőszakot elkövető, mind az áldozat esetében az illető pszichológiai karaktere. A társadalmi megítélés pedig azt eredményezi, hogy az áldozat hallgasson a történtekről, hiszen a családon belüli agresszivitás ma sem minősül kriminális cselekedetnek. Ma családon belüli erőszaknak azt nevezik, amikor az elszenvedett erőszak hatására az áldozat kórházba vagy a hullaházba kerül. A nemi erőszakot elszenvedő feleség azonban hamarabb beletörődik az aktusba, „kibírja” inkább, minthogy a kiabálására felébredjenek a gyerekek, vagy szégyenéről értesüljenek a szomszédok, a megtorlástól való félelemről nem is beszélve.
Pszichológia és a jog
Pszichológiai értelemben nemi erőszaknak minősül a beleegyezés hiánya. Pszichés szempontból a „nem” valódi nemet jelent, és ennek elegendőnek kellene lenni ahhoz, hogy a férfi uralkodjon magán, hiszen a férfi nem önuralom nélküli ösztönlény. Minden férfinak tudnia kell, hogy az ő akarata semmivel sem fontosabb, mint a felesége akarata. A férfiak tiszteletéhez hozzátartozik, hogy kimondjuk: a férfiak nem vadállatok. A nemi erőszak esetében nem arról van szó, hogy a férfi nem képes leállítani magát, hanem arról van szó, hogy nem érzi úgy, hogy le kellene állítani magát, azt gondolja, hogy csak elveszi, ami neki jár. A nemi erőszak ugyanis 90%-ban nem a szexről szól, hanem a hatalomról, arról, hogy rá akarja kényszeríteni az akaratát a másik emberre. A szexuális erőszak a hatalommal való visszaélés egyik leggyalázatosabb eszköze.
A nemi erőszak következményei beláthatatlanok. Visszatérő szorongások, rohamok, alvási nehézségek, rémálmok, önpusztító, öngyilkossági gondolatok, negatív énkép, érzelmi és szexuális problémák, megbélyegzettség érzése, fizikai fájdalmak, fejfájás, PTSD (Poszttraumás Stressz Szindróma) tünetei.
A magyar jogrend szerint a beleegyezés hiánya nem elegendő ahhoz, hogy a nemi erőszakot büntessék. A Btk. 197.§-a rendelkezik arról, hogy mi minősül nemi erőszaknak, a jog szerint a „nem” kimondása nem elég.
Elismert tény, hogy a különféle bántalmazási formák mindennaposak, az egymáson való durva uralkodás része az életünknek. Ez erőteljes hatással van az életünkre, az egészségünkre, az önbecsülésünkre, valamint arra, hogy egészséges kapcsolatokat alakítsunk ki és tartsunk fenn. Ezért mindenkit arra bíztatok, hogy ne hallgassa el bántalmazott múltját vagy jelenét, hanem fedje fel azt, és építse fel az egészséges személyiségét. Ennek rövid és részleges módszere az asszertív viselkedés és kommunikáció megtanulása, alaposabb, mélyrehatóbb módszere az Ego building.
Asszertív viselkedés
Az asszertív viselkedés becsületes, felelősséget vállaló viselkedés.
Ha szeretnéd megtanulni az asszertív viselkedés és kommunikáció alapjait, akkor jelentkezz a „Asszertivitás” tréningünkre!
Módszer: A tréningen többféle technikát használunk (analitikus orientáltság, kognitív módszerek, önkitöltős teszt, helyzetgyakorlatok, NLP). A könnyebb helyzetektől a nehezebbek felé haladunk, s személyre szabott módszereket alkalmazunk a résztvevők által felkínált helyzetekre. Konkrét problémákra közösen keresünk konkrét megoldásokat. A megoldásokat védett környezetben gyakorolhatják a résztvevők.
Tudnivalók: A tréningre semmit nem kell magaddal hozni, minden eszközt biztosítunk, ami az eredményes munkához szükséges.
Az Asszertív tréning során közelebb jutsz az önmegvalósításhoz, megnő az önbizalmad, a birtokodba kerül egy elegáns konfliktuskezelési módszer, eléred, hogy mások jobban tiszteljenek, megtanulsz nemet mondani a számodra kellemetlen kérésekre, az egész személyiséged kiegyensúlyozottabb, magabiztosabb, határozottabb, boldogabb lesz.
Mi történik az asszertív tréningen?
Megtudod, hogy mit gondolnak rólad mások, amikor először látnak.
Megismered, melyik viselkedési típusba tartozol.
Önbizalom növelő technikákat tanulsz.
Gyakorolod, hogyan fogadd, ha megkritizálnak.
Azt is gyakorolod, hogyan mondj kritikát másoknak sértődés nélkül.
Megtapasztalod, milyen jó érzés döntéseket hozni.
Élvezed, hogy te döntöd el, mikor állsz ki magadért.
Zsugorodnak a gátlásaid.
Megtanulod, hogy nem te vagy az oka, ha gorombák, durvák, modortalanok vagy közömbösek veled.
Ha szeretnél két nap alatt sokkal magabiztosabb lenni, akkor gyorsan jelentkezz a következő tréningre!
Hogyan legyél önérvényesítő, asszertív magatartású?
Az Ego building olyan személyiségfejlesztő önismereti tréning, amely a saját kivezető útját mutatja meg a résztvevőnek. Nem konzerv megoldásokat ad, nem recepteket vagy jó tanácsokat osztogat, hanem megkeresi az egyén személyes erőforrásait, és arra támaszkodva olyan magatartási, viselkedési formákat tanít, ami az illető számára a leghatékonyabb és legpozitívabb változásokat hozza.
Az Ego building egy hosszú tréning, 15 hónapon át tart, de nem megterhelő, mert havonta csak egyetlen napot vesz igénybe. A tréning azért hosszú, mert időre van szükség ahhoz, hogy a megszerzett új viselkedési mintázatok bevésődjenek és felülírják a régi helytelen mintákat.