Gyakran Ismételt Kérdések   E-mail
Keresés

Érzelmek a kamaszkorban

Kamaszkori problémák

Lelki Titkaink - Sikeres Gyermek Hírlevél

Érzelmek a kamaszkorbanA kamaszkor felfogható egy második születésnek. Ebben a korban sok kamasz testi, fizikai értelemben is elhagyja a szülői házat, a (jó esetben) védelmező burkot, és kollégiumba, vagy másokkal közös albérletbe költözik. Lelki értelemben is elkülönül a szüleitől, kritikusan szemléli az eddig feltétel nélkül elfogadott szülői nézeteket. Önálló véleményt formál, több dologban megfogalmazza az eltérő véleményét, és ha a szülő ellenáll, könnyen kitörhet a kamaszlázadás.

Mégis, minden nehézsége ellenére csodás időszak a kamaszkor. Nincs két egyforma nap, mert minden nap alakul a kamasz személyisége. S ez a folyamat hangulatingadozásokkal, látszólag ok nélküli szomorúságokkal, féktelen jókedvvel, türelemmel és türelmetlenséggel jár. Ekkor alakul ki a fiatal felnőtt kori személyisége, átalakul a külseje, a beszédmódja.

A kamasznak vannak titkai, és a szülőknek tudnia kell, hogy ez nem őszintétlenség a gyermekétől, hanem a személyiségfejlődés velejárója. Hiszen a felnőtteknek is vannak titkai. A kamaszkori titkok segítenek a bizalom – bizalmatlanság egészséges egyensúlyának a kialakulásában.

A kamasz néha olyan, mint egy sündisznó

A kamasz néha olyan, mint egy sündisznóEgy olyan sündisznó, aki mégis a legjobban szeretetre, elfogadásra, a lelke „simogatására” vágyik, és ha megmerítkezhet ezekben a kellemes érzésekben, máris szurkálni kezd. A legtöbb kamasznak „bántania” kell a szülőt, hogy könnyebb legyen a leválás. A kamasz a szülő megkritizálásával abban segít saját magának, hogy önállóan tudjon gondolkodni, döntéseket hozni. Hiszen úgy tud „más” döntést hozni, ha a saját véleményét szembeállítja a szülői véleménnyel. Ilyenkor a szülő elveszíti a mindenható szerepét, és átalakul „edzővé”, aki a partvonalról drukkol a gyermekének, és elkapja, ha a kamasz zuhan.

A kamasz egyszer hihetetlen teljesítményekre képes, máskor pedig hanyag, érthetetlenül fáradt, a környezete szerint lusta. Pedig nem feltétlenül igaz ez így. A kamaszkori változások fárasztóak. A lelkében zajló krízisek nagyon sok kérdést vetnek fel. Amikor a kamasz bambul, és csak az üvöltő zene hallatszik a szobájából, lehet, hogy a válaszokat keresi. A belső változások, a ráismerések, az érzések, történések rendszerezése időigényes és ehhez a belső munkához az elmerengő állapot szükséges. Amikor a kamasz bámul ki a fejéből, elmereng, álmodozik, akkor a legtöbbször nagy dolgok történnek a lelkében. A zene azért nagyon fontos, mert érzelmi stimulációt okoz, tehát kifejezetten hasznos, még akkor is, ha a szülő számára pusztán idegesítő.

A kamasz szellemi kapacitása is hullámzó. Van, amikor nagyon megnövekszik a teljesítménye, máskor szinte üresnek érzi a fejét, bármennyit tanult is. Ez a nagy regényolvasások időszaka, és mivel oly sok a változás, a kamasz mindig elfoglalt, egyre kevésbé ér rá bármire, ami családi program.

Ma több kamaszkori fejlődési folyamat időeltolódást mutat. A testi szerelem egyre korábbi életkorban kezdődik, míg a szülői ház elhagyása egyre később történik meg.

A fiatalok nem akarnak, nem tudnak felnőni

A fiatalok nem akarnak, nem tudnak felnőniÁltalánosan megtapasztalható, hogy a fiatalok nem akarnak, nem tudnak felnőni. Nehéz felelősséget vállalniuk, nehéz a saját lábukra állva küzdeniük. Nem szívesen hagyják el a szülői házat, vagy ha igen, napi telefonkapcsolatban maradnak a szülőkkel. A döntéseikben, a mindennapi életvitelükben a szülőre támaszkodnak, mert így kényelmesebb az élet.

Segít a „könnyebb születésben” a kamaszkori változásokban, a felnőtt létbe való magabiztosabb átlépésben, ha a kamasznak megfelelő önismerete, önbizalma van. Az önbizalom növekedésében segít az öt modulból álló Kamasz Önbizalom Növelő tréningünk. Szeretettel várjuk azokat a kamaszokat, akik több és jobb minőségű önbizalomra vágynak.

Szeretettel ajánljuk olvasgatásra, a szemléletünk megismerésére a www.sikeres-gyermek.hu/kamasz » weboldalunkat, valamint a Sikeres gyermek » és a Szerethető Kamaszok » Facebook oldalunkat.

Kamasz önbizalom növelő tréning

Kamasz önbizalom növelő tréning

Ha szeretnéd, hogy a gyermekednek könnyebb kamaszkora legyen, ha szeretnéd, hogy magabiztosan teljesítsen a megnövekedett követelmények között is, ha támogatod abban, hogy harmonikusabbá váljanak a kapcsolatai, akkor hozd vagy küldd el a gyermekedet a Kamasz önbizalom növelő tréningre.

Mi történik a kamasz önbizalom növelő tréningen?

A kamaszok egy része nyíltan, más részük rejtetten önbizalom hiányos. Nyíltan, mindenki számára első pillantásra is észrevehetően önbizalom hiányos az a kamasz, aki a szűk családi körön kívül elpirul, ha megszólítják, kicsit akadozva válaszol, keresi a szavakat, vagy szívesebben hallgat a társaságban.

Rejtetten önbizalom hiányos az a kamasz, aki nyitottan beszélget, alkalmazkodó, szeretne megfelelni a környezete elvárásainak, de gyakran él meg indokolatlan elbizonytalanodást, szégyen érzetet, és/vagy bűntudatot. Aki ismeri a saját képességeit, de mindig elégedetlen önmagával, és nem tudja elfogadni, hogy néha bizony hibázik, mint mindenki más. (Ezt jól tudják növelni a pedagógus olyan mondatai: Tőled többet vártam…)

Milyen változások várhatók?

A kamasz megismeri a saját, eddig rejtve maradt értékeit. A legtöbb esetben e szülő hiába mondja a kamasz gyermekének, hogy szép, csinos, okos, a gyermek azt gondolja, hogy a szülő elfogult, ezért nem hiszi el a szülői véleményt. No de egészen más, ha idegenektől hallja ugyanezt. Megváltozik az Én-képe, amikor egy kisebb csoportban megtapasztalja, hogy ő maga elfogadható, szerethető, tisztelhető személy.

A tréningen a kamaszok ahhoz kapnak segítséget, hogyan boldoguljanak az iskolával, a tanulással, a társakkal, a felnőttekkel. A közös munka során a kamasz gyermek gyakorolja azt a helyzetet, amikor a csoport rá figyel, és mindenki kíváncsi a véleményére. Gyakorolja a „fontos vagyok” élményét, a dicséret elfogadását. Csoportjainkban nem bírálunk, nem kritizálunk, mindenkit elfogadunk és mindenki véleményét tiszteletben tartjuk. A tréningen nincsenek rossz válaszok, és az egyetlen rossz kérdés a fel nem tett kérdés.

Tréningterv - Kamasz Önbizalom növelő tréning

A Kamasz önismereti és önbizalom növelő tréning 5 napon, naponta 7 tréningóra időtartamban rendezzük meg. Az egyes modulok önállóan is látogathatóak. Játékos formában növeli a kamasz gyermek önismeretét, önbizalmát, és helyes mederbe tereli a kamasz viselkedését. Közelebb hozza egymáshoz a szülő és a kamasz látásmódját, érzésvilágát.

IdőTematika
1. napA kamasz, és a fontos mások
2. napÉrzelmek a kamasz korban
3. napA kreatív kamasz
4. napA kamasz egyénisége és felelősségvállalása
5. napKamasz szerelem, döntések, átalakulás

Kamasz, kamaszkor: További információ a kamaszkori konfliktuskezelő csoportokról »

Kamasz önbizalom növelő tréning
Jelentkezz Önbizalom növelő tréningre!




Jelentkezésed beérkezése után munkatársunk felveszi veled a kapcsolatot a kérdőív kitöltési időpont egyeztetése érdekében!



Lelki titkaink Mentálhigiénés Stúdió Hírlevelek

Lelki Titkaink hírlevelek

Igazmondó álmaink » Ego building tréning » Önértékesítő tréningek » Megváltozott párkapcsolat »

Pánik és szorongás » Szerelem és szeretet » Házasság » Miért nehéz ma… » Ego bulding tréningek »

Adunk a véleményedre » A véletlen » Asszertivitás, asszertív viselkedés »

Az érzékelés és a mentális energia » Mentális erőszak » Kiégés » Tudatos önfejlesztés »

Önérvényesítés vagy önfeladás? » Kiégés a munkában – kiégés a magánéletben »

A párkapcsolat teljességéről és a túlzott kötődésről » Testbeszéd - Gesztus szótár »

Összeillőség vizsgálat » Hogyan tudhatod meg, hogy összeillesz-e pároddal? »

Hogyan kerüljem el, hogy legyőzzenek? » Hogyan legyél valódi nő? » Hogyan legyen sikeres? »

Hogyan neveljünk sikeres és kiegyensúlyozott gyermeket? » Hogyan legyen sikeres? »

Kire üssön a gyerek, ha nem a szüleire? » Mi is az a pszichoszomatika? »

Hogyan kerüljük el a mobbing áldozatának szerepét? » Allergia tünetek elleni tréning »

Hogyan alakul ki kamaszkorban az önbizalomhiány? » Hogyan éljek stressz mentesen? »

Asszertív kommunikációs tréning szülinapi akcióval » Hogyan legyen kamasz gyermeked magabiztos? »

Kamaszok és vidéki tréningek » Mi is az kodependencia? A társfüggőségről » Társfüggőség teszt »

Hogyan takaríts meg 8 000 forintot? » Depresszió nélkül élni » Tudj nemet mondani! »

Érintés, simogatás, ölelés » Óév búcsúztató önismereti tréning » Lélekpillangó »

Lélekpillangó szavazás » Hogyan kerülheted el a kiégést? » Hogyan legyél sikeres? »

Párkapcsolati GPS » Hogyan segíti az asszertív viselkedés az egyenrangúságot? »

Hogyan készüljünk fel a Húsvétra? » Hogyan legyen kamasz gyermeked magabiztos? »

Gyásztanácsadó képzés » Jó szex » A gyermeki agresszió » Ne pánikolj, gyógyulj meg! »

Mire vágynak a férfiak? » Mire vágynak a nők? » Asszertivitás a hosszú élet titka »

Az önérvényesítő, erőszakmentes kommunikáció » Feszültség és stressz-oldás mesterfokon »

Gondoltál már arra, hogy ez a munkahelyi kiégés, a burn out? » Kamasz asszertív kommunikáció »

Miben segíthetünk? » Különbözőség és egyenrangúság a férfi-nő kapcsolatban »

Skype™-os Pszichológiai Tanácsadás » Öngyilkosság helyett válaszd az életet! »

Önbizalom gyorssegély » A karácsony 2012-ben is szerethető » Szilveszteri babonák »

Hogyan legyél magabiztos? » Hogyan legyen kamasz gyermeked magabiztos? »

Ami mindenkinek jó » Küzdjünk együtt a depresszió ellen » Pedagógus burn out »

Hívásra házhoz megyünk » Tuti program az őszi szünetre » Minden elmúlik »

Megoldások stresszhelyzetben » Kerüld el a Nagy Karácsonyi Zabálás csapdáját! »

Kerüld el a kamaszkor csapdáit! » Kerüld el a kiégés csapdáit! »

Csak azt adhatjuk magunkból, ami bennünk van! » Az önálló felnőtt személyiség »

Ha „mélyen” érzed magad… » Vívjak vagy vívódjak? » Befektetett szeretet »

Mondd, te tudsz zsiráf nyelven beszélni? » Mondd, te ütésálló vagy? » Hiába beszélek? »

Hogyan kezeljük a párkapcsolati problémáinkat? » Az önelfogadás akadályai »

Akarsz professzionális segítő lenni? » Lehet-e barátság férfi és nő között? »

Önfeláldozás a kötelesség oltárán » Amikor nem működik a hűség fékje »

Hogyan küzdhetőek le a párkapcsolat nehézségei? » Ne legyél vendég a saját életedben! »

Viselkedési formák » Elégedett vagy a saját szexuális életeddel? »

Téged ért már szexuális zaklatás? » Szerelmi bánat feldolgozása » Miben segít a pszichológus? »

Beszéld sikeresre magad! » Kamasz önismereti tábor » Az asszertív kommunikáció akadálya »

Melyek voltak a legsikeresebb hírlevelek? » A nő aki nem kívánnak, a férfi akinek nem téma a szex »

A kamaszok szeretnek beszélgetni » Pánik - ésszerűtlen félelem »

Hogyan ne legyél a szóbeli bántalmazás áldozata? » Megcsaltak? Te csaltál? » Szakítás után »

Önsorsrontás tudománya » Asszertív, önérvényesítő viselkedés és kommunikáció »

Hogyan lehetsz gyásztanácsadó? » Kire üssön a gyerek, ha nem a szüleire? »

Hogyan szeresd önmagadat? » Hozzád érkezem » Bontakozz ki a múlt öleléséből »

Mikor kezdj gyanakodni, hogy a párod szakítani akar? » Stressz » Magány » Karácsony stressz nélkül»

Hogy ezek a mai kamaszok milyenek? » Néhány nap, és fellobban a gyertyák lángja »

Akarsz sikeres újévi fogadalmat tenni? » Párkapcsolati problémák - Párkapcsolat teszt »

Párkapcsolati problémák - Ezek a nők… » Neked is látszik már az arcodon? »

Talpraesetten válaszolni » Kamasz érzelmek » Lehet stressz nélkül élni? » Depi vagy depresszió? »

Bírálat helyett elismerést adjunk » Öngyilkosság helyett kérj segítséget! » Mit okoz a félelem? »

Anyává válni » Apává válni » Gyermek születeik » Bizalmatlan természetű vagy? »

A pszichoszomatika és az árnyékszemélyiség » Ne égj ki, nem érdemes! »

A panaszkodás pszichológiája » A bocsánatkérés pszichológiája »

Amikor a férjem először megerőszakolt » Önismeret és önbizalom nélkül nem megy »

Milyen férfira vágyik az erős nő? » Apának alkalmatlan? » Stressz cserebere »

A szülői örökségek (gyökerek) csapdája » A kötelesség csapdája » Legyél Te is magabiztos! »

Boldog párkapcsolatban élsz? » Gondoltad volna? » Narcisztikus pár » A boldog élet titka »

Az étkezés zavarai - elhízás » Párkapcsolati problémák » Párkapcsolati problémák 2. rész »

Gyászfolyamat válás alatt, válás után » Nehéz egyedül élni » Halál, gyász, gyászfeldolgozás »

Mit akarnak a nők » Mit akarnak a férfiak? » Hogyan reagálunk a különböző szituációkban? »

Vigyázat, válásveszély! » Félelem - pánikbetegség » Az ajándékozás művészete »

Stressz és a türelem » Közeledik a karácsony » Különben dühbe jövünk… »

Lebecsülés és megbecsülés a kapcsolatban » Önbecsülés » Változások a férfi, női szerepekben »

Egyedül is jó társaságban vagy? » Társfüggő tréning » A viccesen bántalmazó szülő »

Milyen ember vagy Te? » Elköteleződni képtelen férfiak » Elköteleződni képtelen nők »

Párkapcsolat - szakítás elfogadása » Ha elhagyott a szerelmed »

A kritika megfogalmazása és fogadása » A fogyókúra lelki okai » A szívinfarktus pszichoszomatikája »

Kiégés (Burnout) fázisai » Miért nehéz pozitívan gondolkodni? » Az ezerarcú kamasz »

Gazdasági kiszolgáltatottság a párkapcsolatban » Az öndiagnosztizálás rejtelmei »

Velem mindent megtehetnek? » Mondd, te mit választanál? » A bántalmazó ember típusai »

Az Asperger szindrómás kamasz » Félelmetes gondolatok » Megszakadt kapcsolatok »

A válási gyász » Mi a különbség a férfierő és a férfierőszak között? » Hagyd itt! » Ünnep után »

Öszintén a nárcizmusról » Házasság és gazdasági kötelék » Te hogyan félsz? » Ha így gondolkodsz »

A ciszta pszichoszomatikája » Az Aspergeres férj és a szeretetnyelvek »

Önismeret: A létező társfüggőség » Gyásztanácsadás és gyászfeldolgozás a gyakorlatban »

Százhalombatta, 2015. február 05.

Szeretettel:

Csehák Hajnalka pszichológus

Csehák Hajnalka pszichológus

és a LELKI TITKAINK Mentálhigiénés Stúdió csapata

csehak.hajnal@lelkititkaink.hu
Mobil : (0620)353-7262
Skype : lelkititok

Belépés a LELKI TITKAINK honlapra

Ha megtetszett a LELKI TITKAINK Mentálhigiénés Stúdió tevékenysége, kérlek ajánld ismerőseidnek is.