„Ne törődj vele, hogy mit mondanak, az vagy, akinek tartod magad…”
(Bródy János)
„Ne törődj vele, hogy mit mondanak, az vagy, akinek tartod magad…” Így szól Bródy János dalszövege. Én azt mondom: ne törődj bele, ha olyanná formált a környezeted, amilyennek nem szereted magad. Ne válj azzá, amivé mások formáltak, ha elégedetlen vagy magaddal, akkor vedd a kezedbe önmagad formálását!
Mert valóban olyanná válhatsz, amilyenné szeretnél. Persze nem arról van szó, hogy ha 160 cm vagy, akkor megnövesztünk 182-re. A magasságod megváltoztatásában nem tudunk segíteni. De a nagyságod megváltoztatásában igen! Abban, hogy ne érezd magad kisebbnek, kevesebbnek, abban tudunk segíteni.
A magabiztosság alapja a tudatosság. A tudatos életvitel alapja a megismerés, az önmagunk megismerése. Csak akkor tudjuk átalakítani magunkban a nem kívánatos tulajdonságainkat, a hátrányos viselkedési formáinkat, ha ismerjük magunkat.
Ha azt tűzöd ki magad elé célnak, hogy növelni akarod az önbizalmadat, és magabiztosabb szeretnél lenni, akkor tudnod kell, mi az önbizalom, és mai a magabiztosság közötti különbség.
Önbizalom és magabiztosság
Az önbizalom egy alap életérzés, amikor hiszel önmagadban, ismered önmagadat és képesnek tartod magad arra, hogy megtedd mindazt, amit megtenni szeretnél. Hogy merj olyan párt választani, akivel egyenrangú, egymást szerető, egymást tisztelő párkapcsolatban élhetsz. Hogy ne elégedj meg azzal a partnerrel/férjjel/feleséggel, aki azt mondja, hogy szeret téged, mégis megcsal, hazudik neked. A becsapottság, megalázottság érzése olyan negatív életérzés, amely nem csak az önbizalmadat pusztítja el, hanem szép lassan ledarálja az egész személyiségedet. Szomorúvá, szorongóvá, kishitűvé tesz, gátolja a kreativitásodat, és pszichoszomatikus betegségeket okoz.
A magabiztosság az a belső meggyőződés, hogy tudom, hogy amit csinálok, azt jól csinálom. Természetes, hogy amikor először csinálunk valamit, akkor bizonytalanok vagyunk. Aztán többször csináljuk, közben egyre többet tudunk és egyre sikeresebbek vagyunk, ettől kialakul a magabiztosságunk. Sajnos azonban azoknak az embereknek, akiknek az önbizalma, önértékelése alacsony, azok a sikereiket a véletlennek tulajdonítják, és nem tudnak magabiztosságot, önbizalmat építeni a sikereikből sem.
Akik nem tudják fogadni a dicséretet, akik nem tudják megvédeni magukat az igazságtalanságok ellen, akik inkább elhallgatnak, nehogy mások megszólják, vagy leszólják őket, akik megalázó párkapcsolatban élnek, akik függőségek rabságában senyvednek, azoknak változniuk kell, hogy jobb életet élhessenek.
A személyiség két dolog hatására változik tartósan. Az egyik a trauma. A másik a tudatos, minimum 150 órás önismereti munka. Ha lehet, a traumát inkább hagyd ki az életedből. Válaszd a tudatos, 150 órás önismereti és személyiségfejlesztő munkát.
A megfelelő mélységű önismeret
A megoldás a megfelelő mélységű önismeret. Nálunk ezt Ego buildingnek hívják.
Aki rendelkezik megfelelő mélységű önismerettel, annak folyamatosan növekvő szeretetkészsége van, és képes a szeretetkapcsolatainak a megóvására is. Kooperatív magatartású, szolidáris személyiség, van erkölcsi érzékenysége(nem megy el szótlanul a magára hagyott babakocsi mellett), tisztában van a saját értékeivel(nem gyötri a kisebbrendűségi érzés), felvállalja önmagát(a hibáival együtt), a gondolkodása intuitív és konstruktív, toleráns.
Természetesen senki nem várja el, hogy derűsen és elégedetten érezze magát az, akit szemérmetlenül kizsákmányolnak, igazságtalanul bánnak vele, vagy nap mint nap találkozik az elembertelenedéssel. De az Ego building(az önismeret és a tudatos személyiség építés) pontosan az a folyamat, amelyben mindenki felszámolhatja a feleslegesen cipelt lelki terheit, miközben képessé válik kialakítani a belső harmóniát, a manipulációt időben felismerő, szabad, önálló, autonóm személyiséget.
Mi az a Ego building?
Az Ego building olyan személyiségfejlesztő önismereti tréning, amely a saját kivezető útját mutatja meg a résztvevőnek. Nem konzerv megoldásokat ad, nem recepteket vagy jó tanácsokat osztogat, hanem megkeresi az egyén személyes erőforrásait, és arra támaszkodva olyan magatartási, viselkedési formákat tanít, ami az illető számára a leghatékonyabb és legpozitívabb változásokat hozza.
Az Ego building egy hosszú tréning, 15 hónapon át tart, de nem megterhelő, mert havonta csak egyetlen napot vesz igénybe. A tréning azért hosszú, mert időre van szükség ahhoz, hogy a megszerzett új viselkedési mintázatok bevésődjenek és felülírják a régi helytelen mintákat.