„Néha lelki tennivalók állják útját a baba érkezésének, s csak miután elrendeződnek a dolgok, nyílik meg az út a baba befogadásához.” (Andrek Andrea)
Nem tudok teherbe esni. Talán lelki okai vannak…?Párkapcsolati problémák
„2 éve nem védekezünk. Voltunk orvosnál, minden rendben van velünk. Az orvosok arra tippelnek, hogy pszichés okok állnak a baba érkezésének útjában. De nincs semmi lelki bajunk, mi pszichésen is rendben vagyunk. Megvan a lakás, berendezkedtünk, szeretjük egymást. De mégsem jön a baba…”
Tisztázatlan eredetű meddőségnek azt nevezzük, amikor látszólag minden rendben van, és mégis hiába várjuk epekedve a kis jövevényt, szerelmünk gyümölcsét, életünk értelmét. Mintha elakadt volna bennünk az élet, lelkünket dermedtté teszi a rémület: lehet, hogy nem lesz gyermekünk? Mi leszünk az a „meddő házaspár”, akik klinikáról klinikára járnak, ha pár napot késik, reménykedve figyelik, hogy hány csík jelenik meg a teszten, majd kétségbeesnek, és egyre mélyülő bánattal próbálják megérteni, miért pont nekik nem sikerül?
A meddőség lelki okainak megtalálása sokkal bonyolultabb, mint bevenni egy tablettát, mert fel nem ismert, elfojtott, mélyen eltemetett érzelmekhez kapcsolódik. A lelki ok is tünet, és ha a tudattalanból sikerül felhozni az okot, a megtalált ok feloldja a szorongást, és így a meddőség, mint tünet, megszűnik.
Mi értelme van a meddőségnek?
A meddőség, a szervezet ellenállása a teherbe esés ellen. Érdemes feltenni a kérdést: mi oka lehet a szervezetemnek arra, hogy ne akarjon teherbe esni? A meddőség lehet a szervezet saját értékelése szerinti „helyes” válasza bizonyos körülményekre. A szervezet gyakran túl jól végzi a dolgát.
Két alapfeltétel teljesülése esetén ad zöld utat a szervezet a teherbe esésre:
Vizsgálódjunk!
Manapság arra kényszerítjük a testünket, hogy karcsú, szálkás, edzett, szikár legyen, kemény kidolgozott izmokkal, zsírpárnák nélkül. Fogyókúrázunk, és megvonunk ezt-azt a szervezetünktől. Tudjuk, hogy háborúban, ínséges időben csökken a termékenység. S a tudatos részünk tisztában van vele, hogy nem a fenyegető éhhalál okozza a lesoványodott testet, a szervezet felülbírálja a tudatos információinkat, és felfüggeszti a normál női működésünket. A tények azt mutatják, hogy a teherbe eséshez 20% zsírtartalommal kell rendelkeznie a szervezetnek, hogy a hormonjaink úgy döntsenek: elegendő táplálék áll rendelkezésre a baba kihordásához.
A jelentős túlsúly szintén megboríthatja a hormonháztartás egyensúlyát, az ösztrogén hormon túltermelődésével.
Bizalom és biztonság
Ha veszélyben vagyunk, a hormonrendszerünk gyakran úgy véd minket, hogy leállítja a ciklusunkat. A veszélyhelyzet óriási stressz a szervezetnek. Ha mindenen idegeskedünk, akkor olyan stressznek vagyunk kitéve, amely hasonlóan működik, mint veszély esetén. Pedig a mi napi stressz-adagunk abból tevődik össze, hogy bevágott elénk egy vágtató sofőr, hogy nem jött időben a busz, hogy túl nagy volt a tömeg a metrón, ráadásul még füstölt is a szerelvény, összetörtük a főnök kedvenc bögréjét, már megint azt a lógós, ám jól helyezkedő kollégánkat jutalmazták meg, elkéstünk az értekezletről, nem működött a technika, a párunk nem hívott vissza, az anyánk ezzel szemben ötödször hív a mai napon, bezárt a kedvenc zöldségesünk, és pont ma nem működik a lift sem. Nincs nyugdíjas állásunk, nehezen jutunk lakáshoz, nincs garantálva hosszabb távra a jövedelmünk, pedig a gyermeknek ez elkövetkező 20 évben is kell a biztonság.
A házasságok vagy meg sem köttetnek, vagy ha igen, a 70% válással végződik. Szeretnénk valami biztosítékot kapni arra, hogy mi a 30%-ba tartozunk.
Édesanyánk sorsát látjuk egészen közelről, és általában nem kívánnánk megismételni azt a sorsot. Gyermekként sokan hallanak ilyen szülői parancsokat, átkokat:
„Soha ne bízz a férfiakban. Mind hazudik.”
„Nekem ennyi jutott: robot és lemondás.”
„A gyerekeim kedvéért feláldoztam a karrieremet, és együtt maradtam ezzel a…”
„Egy anyának mindig erősnek kell lennie.”
„Egy anyának mindent meg kell oldania.”
„Nekünk semmi nem megy simán”
„Mindenről lemondtam a gyerekeim kedvéért.”
„Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond.”
Ezekre emlékezve kinek is van mersze felszabadultan gyermeket hozni a világra? Hiszen úgy látszik, hogy a gyermek mellett az élet csupa lemondás, csupa teher. Ez rögződik a tudattalanunkban, és bár látszólag teljesen másképpen gondolkodunk, időnként döbbenten vesszük észre, hogy a szülői szlogeneket ismételgetjük. Gyermekként nem kérdőjelezzük meg a szülői szabályokat, jogosnak és igaznak fogadjuk el a szüleinktől hallottakat. Ezekből alakul ki az életünket meghatározó hitrendszerünk.
A szüléstől való félelem
„A halálos ellenségemnek sem kívánom, amit a szülésnél átéltem.” Édesanyánk szülési emlékei hatnak ránk és befolyásolnak minket. Súlyos kétségeket okozhatnak bennünk, hogy el bírjuk-e viselni a szünet nélkül ismétlődő, kiszámíthatatlan ideig tartó fájdalmat, a szenvedést, a kiszolgáltatottságot, a folyamat megállíthatatlanságát. Tudunk-e erősen, hősiesen viselkedni, vagy kontrollvesztett ordítással szakad ki belőlünk a gyermekünk?
Ha megértjük a gyermekkorban belénk égett félelmetes történetek üzenetét, akkor leomlik a gát és képesek leszünk a fogantatásra. Vajon mi oka lehet édesanyánknak arra, hogy rémtörténetekkel ijesztgessen minket? Természetesen nem akar ijesztgetni, inkább csak arra vágyik, hogy méltányoljuk az önfeláldozását. Szeretetet, tiszteletet, gyengédséget, elismerést szeretne kapni, valószínűleg magányos. Nekünk pedig bűntudatunk támad, mert sosem akartunk ilyen rettenetet okozni az édesanyánknak. De mégis csak meg kellett születnünk valahogy… Ilyenkor tudatosíthatjuk magunkban, hogy mennyire vagyunk mások, mint édesanyánk, másképpen viseljük a fájdalmat, a megterhelést, másképpen éljük az életünket, másképpen ápoljuk a kapcsolatainkat. Meghallgathatjuk mások sokkal pozitívabb szüléstörténeteit, és kialakíthatjuk a saját hozzáállásunkat.
A negatív világkép és a meddőség
A szülők féltik a gyermekeiket, és ezért gyakran jó szándékú, ám félelmet keltő szülői intelmekkel látják el őket. A meddőség lelki okai között igen nagy szerepe van a bizalomhiánynak. Nem bízunk a környezetünkben, a világbékében, a férjünkben, sőt saját magunkban sem. Nem bízunk abban, hogy nekünk is sikerülhet. Aki a csalódásokra és a negatív tapasztalatokra helyezi a hangsúlyt, annak negatív világképe lesz. Önvédelmi állapotra rendelkezik be, és túlértékeli a veszélyeket, amelyek mindannyiunkra leselkednek. Az óvatosság valóban valamekkora védelmet jelent a váratlan csalódásokkal, bántásokkal szemben. Ugyanakkor kizárjuk a bizalmas kapcsolatokat, elutasítjuk a kihívásokat, másokat hibáztatunk, ahelyett, hogy vállalnánk a saját felelősségünket. A fantáziánkban lejátszunk egy negatív filmet, és a valóságban meg sem próbálunk cselekedni.
A világ, amelyik kiszámíthatatlan, és ahol nem bízhatunk senkiben és semmiben, ellenséges, kiszámíthatatlan, sőt veszélyes. Gyermeket a világra hozni nagy bizalom, hiszen ezzel igent mondunk az életre. Tudjuk, hogy a világ nem mindig jó, de bízunk abban, hogy elviselhető, jobbítható, és a gyermekünknek esélye van a boldogabb életre. Ha ez a bizalom nincs meg, a gyermekünk nem mer megfoganni.
(Csehák Hajnalka pszichológus)
Cselekedj, mert a szándék kevés a sikerhez!
Nem tudok teherbe esni. Talán lelki okai vannak…?
Párkapcsolat, párkapcsolat válsága cikkgyűjtemény
A párkapcsolat öt szakasza |
A szerelemnek nincsenek szakaszai, vagy szeretünk, vagy nem. Ha már beköszöntött életünkbe a szerelem, akkor nincs más, csak ez a mély, bódító érzés. A szeretett emberhez fűződő kapcsolatnak azonban vannak szakaszai. Sokszor látunk olyan kapcsolatokat, amelyekben rosszul bánik az egyik fél a másikkal, még az sem ritka, hogy ver valakit a párja, ő mégis szereti és tűri a rossz bánásmódot. Ebből is látszik, hogy a szerelem akkor is képes élni, ha a párunk nem bánik jól velünk. A párkapcsolat öt szakasza » |
Hozzád illő párt választottál? |
Örökké szeretni fogsz? Mindörökké együtt maradunk? Míg a halál el nem választ? – kérdezik egymástól a szerelmesek. S amikor tombol a szerelem, akkor mindhárom kérdésre határozott igen a válasz. Aztán múlnak az évek, a rózsaszín köd felszáll. A házasságot, a párkapcsolatot újabb és újabb próbatételek elé állítja az élet. Betegségek, szülői intrikák, barátok, munkatársak apró kritikai megjegyzései, gyermekek születése, anyagi gondok, karriertervek összehangolása, szürke hétköznapok, összeveszések, kibékülések, megcsalás vagy megcsalatás, lakásgondok, hitelfizetések, életciklusok krízisei, és ki tudná mind felsorolni, mennyi veszély leselkedik a lelki egyensúlyunkra.
Az összeillőség vizsgálat segítséget nyújt a pároknak, hogy számolni tudjanak a kockázatokkal és kihívásokkal, amelyeket az együttélés tartogat. A kérdéssor, valamint a tesztek kitöltése és elemzése objektív képet ad a párnak, hogy lássa a kapcsolat jövőjét, az erősségeket, a konfliktusterületeket, s azt is, hogy mit tehetnének a kapcsolat javítása és megőrzése érdekében.Hozzád illő párt választottál? » |
Társfüggőség – Mi is az kodependencia? |
Társfüggőség – Mi is az kodependencia? - Párkapcsolati problémák: A legtöbb ember azt gondolja, hogy a kapcsolat akkor borul, amikor szétválik a páros. Pedig a szétválás már csak a kapcsolat lezárása. A kapcsolat akkor borul, amikor valamelyik fél hosszabb ideje nem érzi jól magát, másra vágyódik. Más partnerre, más programokra, más témájú beszélgetésekre, más szabályokra, más hangulatra. Társfüggőség – Mi is az kodependencia? » |
Társfüggő vagy? – Mi a társfüggés? |
Társfüggő vagy? – Mi a társfüggés? - Ha változni akarsz, mert ki akarsz kerülni a társfüggőség csapdájából, akkor gyere a Társfüggő Tréningünkre, ahol 12 lépésben elvezetünk a szabadabb, jobb élet felé. Társfüggő vagy? – Mi a társfüggés? » |
Társfüggőség teszt |
Társfüggőség teszt: A társfüggőség vagy kodependencia a másik embernek, a másik véleményének való kóros alárendeltség, mely lehetetlenné teszi az egyenlőségen alapuló emberi kapcsolatok létesítését. Lássuk, téged mennyire érint! Társfüggőség teszt » |
A párkapcsolat |
Az a fajta kapcsolat, amelyről a lányregények írnak, s amelyeken sokan felnövünk, és meseszerű álmokat szövünk a jövőnkről - nem létezik. Illetve az csak az álmainkban, vágyainkban létezik. A tökéletes kapcsolat. De be kell látnunk, hogy amint nincs tökéletes ember, úgy nem lehet tökéletes kapcsolat sem. Teljes kapcsolat, amely minden álmunkat megvalósítja, nincs. Valami mindig hibádzik. Mégsem elégszünk meg kevesebbel, mint a mindenséggel, párunkat a tökéletes partnernek érezzük. A párkapcsolatról - a kezdetektől a párkapcsolati válságig » |
Egyedül élni nehéz |
Az egyedül szó jelentése más nyelveken:
- Görög eredet jelentése: magányos, egyedül élő.
- Latin eredet jelentése: intő, figyelmeztető, tanító
- Karthágói-pun eredet jelentése: istennő.
Arisztotelész azt mondja: „Ahhoz, hogy az ember egyedül élhessen, állatnak vagy istennek kell lennie.”
Ha van valódi önbizalmad, és megbízhatóan szereted önmagad, akkor rajtad múlik, a te döntésed, hogy a görög, a latin, vagy a karthágói eredet szerint gondolkodsz-e magadról, amikor éppen egyedül éled az életedet.Párkapcsolati problémák: Egyedül élni nehéz » |
Párkapcsolati problémák: Az elfogadás |
A belső béke az elfogadás következtében teremtődik meg bennünk. A valóság elfogadása, az életünkkel, a pillanatnyi helyzetünkkel, a kapcsolataink minőségével való szembenézés szükséges ahhoz, hogy ne hazudjunk önmagunknak. Ha szembesülünk a valóságunkkal, meg tudunk birkózni a nehézségeinkkel. Mondani azonban sokkal könnyebb ezt, mint megcselekedni.
Az elfogadás nem belenyugvás, inkább békekötés önmagunkkal. Az elfogadási folyamat első lépéseinél darabjainkra hullunk, hogy a végére újra megtaláljuk az emberi méltóságunkat.Párkapcsolati problémák: Az elfogadás » |
Pár(bajok) |
Amikor szerelmesek leszünk, csodálatosan érezzük magunkat. Örökké szeretni fogjuk egymást - hisszük. Hogy a szerelem elmúlik? Másnál igen, no de nálunk? Velünk ilyen nem fordulhat elő, a mi szerelmünk örökké tart majd - gondoljuk és hirdetjük. Látjuk szüleink, barátaink, ismerőseink problémáját, de a mi szerelmünk nem olyan. A mi szerelmünk fölötte áll mindeneknek. Majd mi megmutatjuk, hogy a mi szerelmünk sosem múlik el, a mi boldogságunk örökké tart, és nálunk minden másképpen lesz, mint másoknál. Úgy érezzük, hogy ez a csodálatos érzés csak a miénk, boldogok vagyunk, hisszük, hogy a mi szerelmünk, a mi kapcsolatunk különleges, elszakíthatatlan kötelék. Pár(baj)ok » |
Párkapcsolati problémák |
Kisírt szemekkel, kétségbeesetten, világvége hangulatban keseregve kérnek segítséget a klienseink, amikor azzal keresnek föl, hogy el akarja őket a hagyni a partnerük, válságba került a kapcsolatuk, s mindez teljesen váratlanul érte őket.
Valójában ez azt jelenti, hogy a már egy ideje fennálló problémákról nem veszünk tudomást, ha tudjuk, nem beszélünk róla, próbáljuk hárítani, a másiktól várjuk a megoldást.
Olyan hibákat követünk el, amelyek felhalmozódva, gyakran már orvosolhatatlan szakadékot képeznek a kapcsolatban.
Mindez elkerülhető lenne, ha időben feltennénk magunknak a kérdést: Hogyan lehet saját, illetve kapcsolatunk hasznára fordítani a párkapcsolati krízist? Miért várjuk meg, hogy komoly válság alakuljon ki?Párkapcsolati problémák » |
Harmonikus párkapcsolat titkai |
Harmonikus párkapcsolat titkai - Hogyan küzdhetőek le a párkapcsolat nehézségei? Ha éppen szerelmes vagy, és azt tervezitek, hogy összeköltöztök, vagy házasságkötés előtt állsz, akkor ezt a lehetőséget ne hagyd ki! Házasság (összeköltözés) előtti tanácsadás. Új lehetőség, hogy jó párkapcsolatban élhess! Harmonikus párkapcsolat titkai » |
Párkapcsolati problémák: A szerelmi bánat |
Párkapcsolati problémák: A szerelmi bánat feldolgozása. Vannak esetek, amikor egyedül nem megy a szerelmi bánatból való kigyógyulás. Ha ebben az állapotban vagy, kérj segítséget! Nem kell egyedül szenvedned, ha úgy érzed, hogy majd megszakad a szíved a fájdalomtól, akkor keress minket! Segítünk az önfejlődésben, a veszteség feldolgozásában, a párkapcsolati problémák megfejtésében, az új életcélok kitűzésében. Párkapcsolati problémák: A szerelmi bánat » |
Párkapcsolati problémák: A hűség is változik |
Párkapcsolati problémák: A hűség is változik. Ha elköteleződtünk, párt választottunk, ne tekintsük a tulajdonunknak. Tiszteljük a szabadságát, és érjük el, hogy ő is tisztelje a miénket. Szabad akaratunkból maradjunk együtt, mert a kizsarolt, vagy nyomás alatt született döntések szenvedő és boldogtalan együttélést eredményeznek. Párkapcsolati problémák: A hűség is változik » |
Párkapcsolati problémák: Meghitt kapcsolatok |
Az érzelmi meghittség kommunikációja megtanulható. A meghittség igénye mindenkiben ott lapul, és nagy hatással van a családi élet minőségére. Párkapcsolati problémák: Meghitt kapcsolatok » |
Párkapcsolati problémák: Gratulálok! Sikerült elrontanod egy házasságot! |
A jó hír az, hogy aki eljut eddig a felismerésig, annak nagyságrendekkel nő az esélye arra, hogy sikeresen megjavítsa, ami elromlott. Mert bármilyen hihetetlen is eleinte, a megrendült bizalom is helyreállítható, és a meggyötört kapcsolat is rendbe hozható. Párkapcsolati problémák: Gratulálok! Sikerült elrontanod egy házasságot! » |
Párkapcsolati problémák: Ha elhagyott a szerelmed |
Párkapcsolati problémák: Ha elhagyott a szerelmed - Mitől olyan nehéz túllépni a szakításon? Azt tudni kell, hogy minden megsebzett szív begyógyul egyszer. A heg megmarad, de a fájdalom elmúlik. A leghatékonyabb gyógymód, ha új szerelemre találunk. Az új szerelem új lehetőség a jóllétünk növelésére. Párkapcsolati problémák: Ha elhagyott a szerelmed » |
Párkapcsolati problémák: Amit nem tanítottak meg neked a párkapcsolatról |
Párkapcsolati problémák: Amit nem tanítottak meg neked a párkapcsolatról. A kockázatokat mindig fel kell mérni, és el kell ismerni, hogy vannak gondok a kapcsolatban. De újra lehet, és újra kell programozni az egymással való viselkedéseteket, és a kudarcok ismételgetése helyett el lehet kezdeni a sikeres párkapcsolat kialakítását. Párkapcsolati problémák: Amit nem tanítottak meg neked a párkapcsolatról » |
Párkapcsolati problémák: Nem tudok teherbe esni. Talán lelki okai vannak…? |
A meddőség lelki okainak megtalálása sokkal bonyolultabb, mint bevenni egy tablettát, mert fel nem ismert, elfojtott, mélyen eltemetett érzelmekhez kapcsolódik. A lelki ok is tünet, és ha a tudattalanból sikerül felhozni az okot, a megtalált ok feloldja a szorongást, és így a meddőség, mint tünet, megszűnik. Párkapcsolati problémák: Nem tudok teherbe esni. Talán lelki okai vannak…? » |
Párkapcsolati problémák: Ezek a férfiak… |
Párkapcsolati problémák - Ezek a férfiak…: C. G. Jung személyiségtipológiája segít eligazodni a társadalomban, és segít látnunk, hogy a körülöttünk élő emberek hogyan működnek. Kiszámíthatóbbá teszi az emberi kapcsolatokat, és a tipizálás segít felkészülni egy-egy nehéz élethelyzetre, vagy egy személyes bejelentésre, esetleg egy konfliktus kezelésére. Párkapcsolati problémák: Ezek a férfiak… » |
Párkapcsolati problémák: Ezek a nők… |
Párkapcsolati problémák - Ezek a nők…: C. G. Jung személyiségtipológiája segít eligazodni a társadalomban, és segít látnunk, hogy a körülöttünk élő emberek hogyan működnek. Kiszámíthatóbbá teszi az emberi kapcsolatokat, és a tipizálás segít felkészülni egy-egy nehéz élethelyzetre, vagy egy személyes bejelentésre, esetleg egy konfliktus kezelésére. Párkapcsolati problémák: Ezek a nők… » |
Párkapcsolat teszt |
Mi a boldog párkapcsolat titka? Ennek járt utána David Olsen, a Minnesota Egyetem pszichológus professzora. Összeállított egy tesztet, melyet szerte az USA-ban 45 ezer házassági tanácsadóban használnak sikerrel. Párkapcsolat teszt » |
Miért bántasz? A szóbeli bántalmazás |
Az emberi kapcsolatok torzulásának egyik legfájdalmasabb formája a szóbeli bántalmazó magatartás. A szóbeli bántalmazás sokkal alattomosabb bántási forma, mint a fizikai bántalmazás. Miért bántasz? A szóbeli bántalmazás » |
A szóbeli bántalmazás – Az áldozattá válás útján |
Kérlek, vizsgáld meg az alábbi állításokat, hogy meg tudd határozni, előfordul-e a párkapcsolatodban a szóbeli erőszak. Jelöld meg azokat az állításokat, amelyek igazak a Te esetedben!
Ha a válaszaid arra döbbentenek rá, hogy szóbeli erőszak áldozata vagy, keress segítséget, mert a maradék önbecsülésed is felőrlődik a párkapcsolatodban!A szóbeli bántalmazás – Az áldozattá válás útján » |
A szóbeli erőszak |
A szóbeli erőszak definiciója:
Gyakran, amikor az erőszakra gondolunk, a fizikai erőszak jut csak eszünkbe. A szóbeli erőszak esetében az elkövető nem ütésekkel félemlíti meg a partnerét, hanem szavakkal alázza meg, rombolja le önértékelését, manipulálja, zavarja össze, kényszeríti, és így hajtja őt uralma alá. Szemben a vitával, ahol mindkét fél szabadon kifejti véleményét, és egyenlő mértékben törekszik a másik fél álláspontjának megismerésére, a szóbeli erőszak folyamán a bántalmazót nem érdekli a másik véleménye, csak a saját fölénye érvényesítése. A vitában közeledhet a felek álláspontja, vagy ha ez nem történik meg, akkor sem lehet előre tudni, kinek az akarata fog érvényesülni.A szóbeli erőszak » |
Egyenes beszéd |
Ez a nagy-nagy hallgatás számtalan korábbi kis hallgatásból hízott ekkorára. Most már hallgatnak - legalább nem bántják egymást. A nagy, kirobbanó veszekedések arról árulkodnak, hogy sok kisebb-nagyobb, fontos-kevésbé fontos beszélgetést engedtünk szabadjára korábban. Az elkeseredés heve mögött ezer kisebb megértés-rontás van. Egyenes beszéd » |
Mire vágynak a nők? és Mire vágynak a férfiak? |
A nők férfiakra vágynak
A nők azt szeretnék, ha kényeztetnék, babusgatnák őket a kapcsolatukban, mert ha nem ez történik, akkor elfásulnak, és úgy érzik, túl sokat nyújtanak a párjuknak. Úgy érzik, hogy csak adnak és adnak, míg egyszer csak már nem lesz mit adniuk.
A férfiak nőkre vágynak
A férfiak azt szeretnék, ha folyamatosan érezhetnék, hogy szükség van rájuk. Ha azt tapasztalják, hogy a társuk bízik bennük, és méltányolja az igyekezetüket amely arra irányul, hogy a párjuk kívánságait teljesítsék, egyre erősebbek lesznek, és többet tudnak a másiknak nyújtani. A férfiakat úgy lehet ösztönözni, ha elismerik az erőfeszítéseiket.Mire vágynak a nők? és Mire vágynak a férfiak? » |
Milyen férfira vágyik az erős nő? |
Freud óta már szinte mindenki tudja, hogy ösztönösen olyan férfit választunk, amilyen az apánk (volt fiatal korában). Ugyanis a legtöbb nő elborzadva gondol arra, hogy feleségként olyan férfival éljen, mint ahogyan az apja jelenleg viselkedik - a feleségével. Az erős nőknek többnyire erős apjuk van, aki nem egyszerűen erős, hanem erőszakos, agresszív, vagy elnyomó. Szinte semmiben sem hasonlít arra a hercegre, akire az erős nő vágyik.
Ha nem akarod, hogy a párkapcsolatod a kölcsönös frusztráción és a szüleitektől vett mintákon, játszmákon alapuljon, akkor ismerd meg önmagad és ismerd meg a párod, légy felnőtt, mielőtt elkötelezed magad egy olyan kapcsolatban, amiről később azt fogod mondani: „hova tettem a szemem, amikor őt választottam?”Milyen férfira vágyik az erős nő? » |
Mért hazudnak a férfiak? |
A férfi, ha meztelen nőt nézeget elakad a szava. A nőből, ha meztelen férfit nézeget, kitör a nevetés. Miért hazudnak a férfiak? » |
Csapdák a házasságban: A kötelesség csapdája
|
Zsuzsa (36 éves) ezt így fogalmazta meg: Hogyan is lehetnék boldog, ha a gyermekeim csonka családban élnének? Az én szüleim elváltak, és folyton azt akarták, hogy tegyek igazságot, melyikük a jobb szülő. Versenyeztek, marták egymást, én pedig sokat szenvedtem, mert mindkettőjüket szerettem. Az én gyermekeim is nagyon szeretik az apjukat. Jó ember tulajdonképpen, csak hát, amikor iszik… és most már minden nap iszik. Csapdák a házasságban: A kötelesség csapdája » |
Az anyós és a meny viszonya |
Vannak azon szerencsés kevesek, akik imádják, és van persze a többség, akik csak halkan mondják ki a nevét. Nem nehéz kitalálni, ki a toplistás fekete bárány a családokban. Aki mindent kritizál, akinek sosem jó semmi. A kezdetben mézes-mázos, majd vérszomjas anyatigrissé változó anyós. Aki így-vagy úgy, de eléri célját. Vagy mégsem? Az anyós és a meny viszonya » |
Pár(bajok): Az anyós |
Az anyós-kérdés nem csak a házasság megkötése után vetődik fel. Már a párkapcsolat legelején feltérképezhetjük: házisárkány, vagy egy szeretetreméltó második édesanya lesz az ajándékunk. Pár(bajok): Az anyós » |
Csapdák a házasságban: Az anyós csapdája |
Ugyanakkor a munkám során napi rendszerességgel tapasztalom, hogy a problémákkal küzdő páros egyik tagja úgy kezdi a mondatát: „a gondok akkor kezdődtek, amikor az anyósom….” „ha akkor az anyád…” És azután következnek a rémtörténetek, amelyekben legtöbbször az anyós a főszereplő. Az anyós, aki kezdetben örül, hogy gyermeke rendes, az ő igényeinek is megfelelő partnert választott. Aztán amikor kiderül, hogy a partnerből pár lesz, és az anya helyét minden területen elfoglalja a gyermek választottja, akkor jön a féltékenység, a kritizálás, a „csak azért mondom, mert jót akarok neked” kezdetű felvilágosító előadások, amelyekben kifinomult eszközökkel ültetik el a bogarat a szerelemtől boldog vakságban élő fiatal fülében. Csapdák a házasságban: Az anyós csapdája » |
Anyós viccek |
Tagadhatatlan, hogy az esetek többségében az anyós az, aki megkeseríti a fiatalok életét. Az anyós az, aki mindenkinél jobban tudja, hogyan kell…
Talán ezért születtek ezek az anyós viccek, amelyeket most közreadunk.
- Mit keresel, drágám? - Az egyik egészségügyi könyvet. - Melyiket? - Az a címe: Hogyan éljünk 120 évig? - Azt ugyan hiába keresed, bevittem a MÉH-be. - De miért? - Mert a múltkor láttam, hogy az anyád olvasgatta.Anyós viccek » |
Csapdák a házasságban: A féltékenység csapdája |
A féltékenység vírusa a személyiségben és a neveltetésben rejtőzik. Aki egykeként mindig mindent megkapott, vagy nagyobb családban nevelkedett ugyan, de mindig ki tudta magának harcolni, amit akart, vagy aki naponta látott féltékenységi jeleneteket, szinte természetes, hogy saját párkapcsolatába is átcsempészi a tapasztalatokat. Sárkány születik. Csapdák a házasságban: A féltékenység csapdája » |
Csapdák a házasságban: A szülői örökségek (gyökerek) csapdája |
A jó házasság titka örök talány, amelyet még senkinek nem sikerült megfejtenie. A jó és rossz élmények mindig tetteink következményei, ám nem szabad figyelmen kívül hagynunk életünket végigkísérő szűlői örökségünket (gyökereinket) sem, amelyek olykor nagyon sok kérdésre magyarázatként szolgálhatnak. Csapdák a házasságban: A szülői örökségek (gyökerek) csapdája » |
A válás megjósolható és megelőzhető - Párkapcsolati problémák kezelése |
John M. Gottman amerikai pszichológus kutatásai alapján elmondható, hogy előre lehet tudni, hogy mely házasságok fognak váláshoz vezetni. Ehhez nem kell jóstehetség, csak jó megfigyelési készség. A párkapcsolatok hétköznapi működésmódja mutatja meg, hogy kik azok, akik nagy valószínűséggel külön utat választanak, ha a problémákat idejében nem veszik észre, és ezeket nem orvosolják. De miből is lehet észrevenni, hogy már akkora a baj? Hiszen minden kapcsolatban vannak hullámvölgyek, sőt a gyakori veszekedés sem ritka a többéves együttélés után. A válás megjósolható és megelőzhető - Párkapcsolati problémák kezelése » |
Ha elkerülhetetlen a válás, mit lehet tenni? - Párkapcsolati problémák kezelése |
Közismert riasztó statisztikai adatok tesznek tanulságot a fiatalok családalapítási kedvéről manapság. A házasságkötés négy-öt évvel tolódott ki az elmúlt harminc évben. A nők átlagosan 27, a férfiak 31 évesen házasodnak, amit rendszerint megelőz a próbaházasságként is emlegetett együttélés. Annak ellenére, hogy az ifjú párok próbálják bebiztosítani magukat, a házasság mégis sokszor zátonyra fut, majdnem minden második esetben. Legnagyobb százalékban a házasságot követő pár évben, majd a gyermekáldás után adják be a válópert a házastársak. De vajon mi okozza a kapcsolat megromlását az egész életre tervezett házasság kezdeti időszakában? Ha elkerülhetetlen a válás, mit lehet tenni? - Párkapcsolati problémák kezelése » |
A válás lélektani tényezői: A párkapcsolati válságok pszchioanalitikai elemzése |
Tény, hogy majdnem minden második házasság válással végződik, és sokan boldogtalan házasságban élnek. Megígérjük, hogy „jóban-rosszban, holtomiglan-holtomiglan” kitartunk párunk mellett, és többnyire így is gondoljuk, de sokunk valahogy mégsem bírja tartani magát ehhez az eskühöz. A válás lélektani tényezői: A párkapcsolati válságok pszchioanalitikai elemzése » |
Biegelbauer Pál: Az együttélés |
Az együttélés kölcsönösség. Nem elég, ha csak az egyik fél akarja. Az együttélés nemcsak akkor szűnik meg, ha mindkét vagy bármelyik fél úgy dönt, hogy nem folytatja tovább, hanem akkor is, amikor bármelyik figyelmen kívül hagyja a létezés alaptörvényét, a szeretetet. Az együttélésből egymás mellet élés lesz, ha… Biegelbauer Pál: Az együttélés » |
Párkapcsolati konfliktusok a horoszkópban |
Minél egzaktabb a fényszög kapcsolat a két horoszkóp között, annál valószínűbb, hogy azonos időben érinti a két egyént a bolygók átvonulása. Az egyidejű átvonulás erősebb gyógyító hatást gyakorolhat a kapcsolatra, mintha a két embert különböző időben érné. Így ez az időszak alkalmat a két embernek, hogy átmenjenek a bolygó jelképiségének megfelelő önátalakítás folyamatán és azonos irányban haladjanak a fejlődés útján. Párkapcsolati konfliktusok a horoszkópban » |
Weöres Sándor: A nő |
A nő: tetőtől talpig élet. A férfi: nagyképű kísértet.
A nőé: mind, mely élő és halott, úgy, amint két-kézzel megfogadhatod; a férfié; minderről egy csomó kétes bölcsesség, nagy könyv, zagyva szó.
Weöres Sándor: A nő » |
Weöres Sándor: Nő és férfi |
A teljesség megbomlásának fő-formája, hogy nő és hím lesz belőle. A nőség vagy hímség felé még csak közeledő kisgyermek ép úgy teljes, mint az egyéni különlét fölé emelkedő lény, aki a nőséget és hímséget egyesíti, a változatlanba oldja. Weöres Sándor: Nő és férfi » |
Ha megtetszett a LELKI TITKAINK Mentálhigiénés Stúdió tevékenysége, kérlek ajánld ismerőseidnek is.
|