A betegségeknek sok-sok arca van, és sok-sok oka. A betegségek mindig változást jelentenek, valami lényeges megváltozik. Az egészségünk megléte eddig természetes volt, ám a betegség, a fájdalom megjelenésével az egészség felértékelődik. A testben bekövetkező változások magukkal hozzák a lelki és a gondolkodásbeli változásokat is. Hatás – kölcsönhatás, az eredmény mindenképpen a változás.
Ok nélkül semmi sem történik. Tehát, ha megbetegszünk, annak oka van. Ez az ok több összetevőből áll. Lehet biológiai, környezeti, fizikai, kémiai, lelki ok. Mi ez utóbbival foglalkozunk.
Akkor tudjuk az egészségünket maradéktalanul visszaszerezni, ha megtaláljuk a betegségünk lelki okait. Tehát, ha valami probléma támad az egészségünk körül, érdemes alaposan szétnézni az életünkben, hátha megtaláljuk a betegséget kiváltó lelki tényezőt. A lelki okok megkeresése és megszüntetése azért fontos, mert a betegség visszatér, ha csak testi szinten kezelik.
A fogak
A fogak a kaput szimbolizálják, mégpedig a szilárd kaput. A fogak mind lelki, mind fizikai síkon nagyon fontos funkciót töltenek be, feladatuk a beviendő táplálék elsődleges darabolása, aprítása. Jól meg kell rágni a dolgainkat, mielőtt az emésztőrendszerünkbe kerülnének. A táplálékainkat ugyanúgy rágjuk meg, mint az érzelmi ingereinket.
A fogak a döntéseket jelképezik, valamint egyfajta agressziót is mutatnak. Hiszen a harapás, a rágás, az aprítás agresszív cselekedet. Megállapíthatjuk, hogy agresszióra mindenkinek szüksége van, hiszen agresszió hiányában nem tudnánk enni sem.
A fogainkon keresztül „faljuk” az életet. A külső és a belső valóság a fogainkon megy keresztül.
A fogaink a csontunknál is keményebbek, és lényünk energiakészletét jelképezik, valamint egyben személyiségünk tükrei is. Amikor valamit a szánkba veszünk, az érintkezik a fogainkkal, és ez egyben érzéseket is közvetít. Amit beengedek a külvilágból, az a fogaimat is érinti.
A fogainkkal akkor kezdődnek a problémák, amikor felborul az egyensúly, amikor nem rágunk, hanem rágódunk, anélkül, hogy a kérdéses dolgot vagy lenyelnénk (megoldanánk), vagy kiköpnénk. A legtöbb dolgot le lehet nyelni „egészben” is, rágás nélkül, de akár minden falattal elrágódhatunk az idők végezetéig.
A rágódás azonban „értelmetlen” használat, melynek következtében gyorsabban használódnak el a fogaink. Ahogyan mi magunk is belefáradunk az értelmetlen (sikertelen, leszólt, megkritizált) munkába, ugyanúgy a fogaink is elfáradnak a felesleges rágódásban.
A fogszuvasodás
A fogszuvasodás szorosan összefügg a vérkeringéssel, ezen belül a száj vérkeringésével és a pH értékkel. (A száj pH értéke általában 7,2-es értéket mutat, amit semlegesnek érzünk. A 7 alatti érték savas, a 7 feletti érték lúgos vegyhatású. A pH érték csökkenése károsítja a fogak védőköpenyét. Az 5,5-es pH érték azért veszélyes, mert itt kezd oldódni a mész.)
A szájban képződő savak lelki szintje a „belesavanyodás”, és ha nem vagyunk képesek megszabadulni a rágódásunk tárgyától, akkor bekövetkezik a fog kilyukadása.
A fogszuvasodás az erőteljes belső fájdalom kivetülése. Valami emészt, ami a lelkünk legmélyéig hatol. Nem vagyunk képesek kifejezni azt, ami ennyire gyötör, így megjelenik a gyulladás. Amikor a szuvas fog fájni kezd, figyelmeztet, hogy figyeljünk oda, mit teszünk, mert a lelkünk mélyén (gyakran tudatában is vagyunk) tudjuk, hogy mit kellene tennünk, de mégsem teszünk semmit, vagy nem teszünk eleget a változásért.
Ki az, akivel szemben bosszússágot vagy haragot érzek? Ki az, akibe kedvem lett volna beleharapni, belemarni, de nem tettem meg, mert volt gyerekszobám, és megtanultam, hogy a jól nevelt gyermek nem tesz ilyent. Milyen családi konfliktusom van jelenleg, amelyen rágódok?
Mit mond nekem a lyukas, fájó fogam?
Hogy gyenge az önkifejezésem, hogy a valóságot nem tudom elfogadni, és nem merem elfoglalni a felelősségteljes helyemet a világban. Nehezen hozok meg számomra előnyös döntéseket, és nem veszem észre a rendelkezésemre álló segítségeket. Szeretnék előre haladni, jól csinálni a dolgaimat, de félek is tőle, félek a sikertől, és nem merek hangot adni az érzelmeimnek, gondolataimnak.
Elhalasztom azokat a döntéseket, amelyek félelemmel töltenek el, vagy elbizonytalanítanak. Vajon képes vagyok-e úgy döntéseket hozni, hogy nem görcsölök azon, mi lesz majd később, mit hoz a jövő?
Ha nagyon fáj a fogam, akkor azt jelenti, hogy vicsorognom kell, hogy felhívjam magamra a többiek figyelmét, hogy vegyenek már észre engem is. Szeretném, ha meghallgatnának, ha tisztelnének, mert most már igazán dühös vagyok amiatt, hogy nem vagyok képes magamra vonni a figyelmet. Tudatosítom magamban, hogy ha kimondom a saját igényeimet, akkor a kínzó fogfájásoknak nem lesz többé létjogosultságuk.
A fogkő és a foggyökerek
A fogkő belső agressziót jelez, amelyet állandóan elnyomunk, de újra és újra felszínre tör.
Az íny a fogkő hatására megduzzad, vérzékennyé, fájdalmassá válik, kisebesedik, sőt fekélyessé válhat. A gyulladás mindig lázadást takar. Miért pont velem történik mindez? Miért pont engem érnek ezek a dolgok?
A foggyökér a fognak a fogmederben ülő része. A közepén halad az a csatorna, amelyben a fog táplálására szolgáló erek és idegek haladnak. Ez a csatorna az állcsontba torkollik. Ha a fájdalom a foggyökérig hatol, kiszedik az idegeket, és gyökértömést készítenek.
A foggyökerek azokat az alapokat jelképezik, amelyekre a bátorságunkat, az önbizalmunkat alapozzuk. Ha nem hiszünk a saját tudásunkban, az ismereteinkben, a pozitív tulajdonságainkban, becsületességünkben, akkor az önbizalmunk meggyengül, és nehezen tudjuk majd eldönteni, hogy mit rágjunk meg és nyeljünk le, és mit dobjunk ki.
A fogak elhelyezkedése, értelmezése
Bal oldal
Érzelmi jellegű problémákon rágódok. Megoldások keresése helyett csak izgulok, gyötröm magam. Nyomasztó gondolataim vannak, próbálom ezeket értelmezni, és ez az összes energiámat leköti, alig tudok másra figyelni. Túlságosan fontos nekem, mit gondolnak rólam mások, és gyötör az is, hogy miért pont én vagyok az, akinek ilyen negatív gondolatokkal van tele a feje.
Jobb oldal
Konkrét fizikai dolgok, a földi élettel kapcsolatos kritikák foglalkoztatnak. Az anyagi létem bizonytalan, nem találom a megoldást, a gondolataim nem tudnak elszakadni a létbizonytalanságom érzésétől.
Mindkét oldalon van szemfog, amit akkor támad meg a betegség, ha tudom, hogy meg kell hoznom egy döntést, de tanácstalan vagyok. A kisőrlők és a nagyőrlők a már meghozott döntéseimmel szemben érzett elégedettségemet mutatják. A zománc akkor sérül, ha úgy érzem, hogy nem szabad belekeverednem egy helyzetbe, de mégsem tudok kimaradni, mert nem bízom magamban és a képességeimben.
Elöl
A metszőfogak: valamiről igennel vagy nemmel kellene döntenem, valamit el kellene végeznem, valamibe bele kellene kezdeni. A gond az, hogy vagy sohasem kezdem el, vagy ha belekezdek (beleharapok), akkor is megtalálom a módját, hogy lebeszéljem magam.
Alsó fogsor
A múlton rágódok, pedig azon már úgysem lehet (és nem is kell) változtatni. Állandósult az önvádlás bennem, folyton azt kérdezem: miért tettem, vagy miért nem tettem meg ezt vagy azt. Az önvád mind érzelmi, mint értelmi is lehet, hiszen az alsó állkapcsot érintő problémáknak a logikus, racionális világgal kapcsolatos döntéseinkhez van köze.
Felső fogsor
A jövővel kapcsolatos nehéz helyzetek bejóslása, megoldhatatlannak tűnő problémák előre vetítése jellemző rám. Azon gondolkodok, hogy mi mért nem fog sikerülni. Ha itt van a problémás fog, akkor az intuíciómhoz, megérzéseimhez, ösztöneimhez kapcsolódó gondjaim vannak.
A fogíny
A fogíny védi a fogsort rögzítő fogágyat, tehát a fogak biztonságos állapota függ a fogínytől. Egy mélyen érintő konfliktus, vagy a konfliktus okozta bűntudat fogínyproblémát okozhat. Ha valami vagy valaki fenyeget, összeszorított fogakkal csak túl akarom élni. A fogaim segítségével „lehúzom a redőnyt”, ha valami kikívánkozik belőlem, vagy valami, számomra kellemetlen be akar jutni.
Ha a fogíny fájdalmas, ez azt jelenti, hogy rég meg kellett volna hozni egy döntést, amit állandóan halogatok, mivel félek a következményektől. De az is lehet, hogy a döntésemet már meghoztam, de a megvalósítás még várat magára. A bennem lévő félelem és bizonytalanság passzívvá tesz. Lehet, hogy olyan döntést hoztam, amit megbántam, vagy megkérdőjelezek.
Lehet, hogy a főnököm, vagy a párom olyan döntéseket hoz, amelyek közvetlenül érintenek engem, de nincs beleszólásom. Emiatt frusztrált és elégedetlen vagyok, és lehet, hogy konfrontálódok, pedig nem is lenne rá szükség.
Ha a fogíny vérzik is, akkor a döntésemmel kapcsolatosan a örömérzetemet is elveszítettem. Nagy érzelmeket élek át, és közben kiérzékenyült, sebezhető állapotban vagyok. Nagy a szeretetigényem, de nem kapok elég szeretetet, és félek, hogy még azt a keveset is elveszítem, ami jelenleg van. Szomorú vagyok, mert nem tudom kifejezni az érzéseimet, vagy azért, mert nem engedik meg nekem, vagy azért, mert én nem engedem meg magamnak. Ha úgy érzem, hogy támasz nélkül maradtam, eluralkodik rajtam a tehetetlenség.
Megoldások
Fogszuvasodás esetén csak a fogorvos segít: a lyukas fogat be kell tömni, ilyenkor a cél a további romlás megakadályozása, és a még ép fogak védelme.
Lelki síkon: elfogadom saját magamat olyannak, amilyen vagyok. Megengedem magamnak, hogy szeressek akkor is, ha bizonytalan vagyok mások érzéseiben. Nem félek mások hálátlanságától, mert eléggé szeretem magam ahhoz, hogy ne függjek végletesen mások érzelmeitől. Nyitott maradok a jogos kritikákra, de nem ítélem el magamat, mert tudom, hogy ember vagyok és én is hibázhatok. A fogaim nem viselnek álarcot, én is törekszem az őszinteségre, és legfőképpen arra, hogy a gondolataim szeretetteljessé váljanak.
Fontos döntés, hogy mielőtt döntést hozok, jussak magammal kapcsolatban egy keményebb álláspontra. Megterhelő a számomra, ha ki vagyok szolgáltatva az indulataimnak, ezért a kreatív lehetőségeimet fejlesztem. kidolgozok a magam számára egy olyan gondolkodási folyamatot, amely segítségével jobban tudom a gondolataimat szelektálni, így eredményesebb, értelmesebb döntéseket hozok. Tudatosabban élem az életemet, és igyekszem megérteni, hogy miért történnek velem az adott események.
Nem állok ellen a változásoknak, hagyom, hogy a gondolataim fejlődjenek és megváltoztatom a szemléletemet, amellyel az életem nehézségeit fogadom. Az életet könnyebben veszem, és engedem, hogy a „bölcsességfogaim” kifejlődjenek, illetve funkcionáljanak.
Megtanulok bízni magamban, és abban, hogy megkapom az életemben azt, amire szükségem van. Elég bátor és szabad leszek, hogy önmagam merjek lenni. Derűsen fogadok minden változást az életemben, mert tudom, hogy a választásaim jók, és a fejlődésemet segítik.
Csehák Hajnalka pszichológus
Pszichoszomatikus betegségek elleni tréning
Pszichoszomatika cikkgyűjtemény
Mi is az a pszichoszomatika?
A pszichoszomatika kifejezés a lélek és test egységére utal. A pszichoszomatikus orvoslás a gyógyítás olyan általános irányultságát jelenti, amely a megbetegedések keletkezésében, lefolyásában és kezelésében figyelembe veszi a testi, lelki és társadalmi kölcsönhatásokat.
Pszichológusként segítek a klienseimnek, hogy közösen feltárjuk a testi és a lelki jelentés tartalmakat, s az adott betegség szimbolikáját értelmezve a klienseim egészségét visszaállítjuk. Nem vagyok mindenható, és a módszer sem az, de közösen nagyon sokat tehetünk a megbomlott egészség visszaállításáért. Az egészség visszaállítása mindig együtt jár a kliens személyiségének, viselkedésének, gondolkodás módjának a változásával.
T. Gabi: Lelki eredetű volt, ahogy a többi is, amit a testemben felfedeztek. Ahogy erre ráébredtem, dolgozni kezdtem magamon, és mire rendbe tettem a viszonyomat a nőiségemmel, és átgondoltam a szüleimmel, főleg az édesanyámmal való kapcsolatomat, nyomtalanul el is tűntek.
A pszichoszomatika - azaz a testi tünetek lelki hátterével foglalkozó tudomány - szerint bőrünk, mint érzékszerveink egyike, nem csupán a külvilág információit hivatott közvetíteni számunkra. Lelki problémáink, tudatalattink üzeneteit is kommunikálja a külvilág felé, különféle bőrtünetek, -betegségek formájában.
A bőr határterületet képez belsőnk és a rajtunk kívülálló, ám tőlünk nem független világ között. A kettő kapcsolatában keletkezett nehézségek megmutatkoznak a bőrfelületen.
Az egyik leggyakoribb bőrbetegség a Pikkelysömör (psoriasis). Élesen körülhatárolt, foltszerű gyulladásos gócokban jelentkezik, a bőrt ezüstfehér pikkelyek takarják. A bőr mértéktelen szaruképzése okozza a Pikkelysömört. Egyes bőrterületek elsebesednek, berepednek, véres var keletkezik rajtuk. Ezzel azonban nő a bőrön keresztüli infekciós veszély.
A Magyarországon mintegy 200 000 embert érintő pikkelysömör - orvosi nevén psoriasis - a közhiedelemmel szemben nem fertőző betegség. A kórkép legjellegzetesebb tünetei, a száraz, pikkelyesen hámló gyulladt bőrfoltok a test bármely területén megjelenhetnek, és ez nemcsak a betegek önértékelésére hat rendkívül negatívan, de a párkapcsolatukra, sőt a munkavállalási lehetőségeikre is.
A Pikkelysömör (psoriasis) a külvilághoz való viszony diszharmóniáját jelzi. Aki ebben a betegségben szenved, meg van győződve róla, hogy nem képes az életét irányítani. Akármilyen sikeres is, a sikereit nem veszi tudomásul, saját értékeit alábecsüli. Értéktelennek, szerencsétlennek tartja magát, és emiatt folyton feszült, ideges és rossz a közérzete. Ellenséges a külvilággal szemben, nem tud önmagára elegendő figyelmet fordítani. Feladatai ott jönnek ki, ahol a Pikkelysömör (psoriasis): a könyökén. Túlreagálja az őt ért ingereket, és a feltöltődés hiánya miatt mindenbe belefárad.
A Pikkelysömör (psoriasis) a külvilághoz való viszony diszharmóniáját jelzi. A beteg értéktelennek, szerencsétlennek tartja magát, folyton feszült, ideges és rossz a közérzete. Ellenséges a külvilággal szemben, nem tud önmagára elegendő figyelmet fordítani.
Ezért meg kell tanulni harcolni a saját érdekeinkért. Meg kell engedni magunknak, hogy olyan dolgokkal foglalkozzunk, amelyek nekünk fontosak. Ezt az változást vagy valami külső ok hozza meg, vagy pszichoterápia során jön létre.
A Vitiligo egyes betegeknél komoly lelki, hangulati problémákat okozhat. Szakemberek ajánlása szerint Vitiligo esetén is segíthet az önismereti, személyiségfejlesztő, stresszoldás tréning.
A Vitiligo egy szerzettidiopatikus rendellenesség, melyben a szokásos pigmentációval született emberek részlegesen elveszítik a bőrük színanyagát. Az embereknek mintegy 2%-a érintett a vitiligós pigmenthiányban, Magyarországon ez körülbelül 200 000 ember.
A Vitiligo bőrbetegség, s mint ilyen, a határvédelem sérülését, a bőrkontaktus és a gyengédség hiányát, a határok megerősítésének szükségességét szimbolizálja. Megsérült, elvékonyodott a védőpajzs, a szigetelőréteg. Az elszigetelődés következtében a lélek számára börtönné válhat. A pigmenthiányos bőr érzékenyebb, ezért az érintés, az érzékelés a tapintás szorongást kelthet, mert könnyen fájdalmat okozhat. Ezért az emberi kapcsolatok, az egymásra odafigyelés, a melegség két ember között gátolt lehet.
Vitiligo: bőrünk üzenete. A Vitiligo a határvédelem sérülését, a bőrkontaktus és a gyengédség hiányát, a határok megerősítésének szükségességét szimbolizálja. Az érintés, az érzékelés a tapintás szorongást kelthet, mert könnyen fájdalmat okozhat. Ezért az emberi kapcsolatok, az egymásra odafigyelés, a melegség két ember között gátolt lehet.
Ha elfogadjuk, hogy a Vitiligo kialakulásában része van a pszichés állapotnak, akkor talán elfogadható, ha a pszichés állapot javításán keresztül megkíséreljük a segítségadást a Vitiligo kezelésében.
A fogak mind lelki, mind fizikai síkon nagyon fontos funkciót töltenek be, feladatuk a beviendő táplálék elsődleges darabolása, aprítása. Jól meg kell rágni a dolgainkat, mielőtt az emésztőrendszerünkbe kerülnének. A táplálékainkat ugyanúgy rágjuk meg, mint az érzelmi ingereinket.
Mivel a prosztata egyértelműen a férfiasság szerve, a férfiassággal kapcsolatban megélt frusztrációk egyenes összefüggésbe hozhatók a prosztata problémákkal. A 21. századi férfikép a sikeres, magas jövedelmű, kitartó munkaerő, a házias férj, a jó szerető, a biztos támaszt nyújtó apa képe. De a legtöbb férfi – legalábbis az élete egyes szakaszaiban - munkahelyi gondokkal küzd, magas stressz szintnek van kitéve, a családon belül elfoglalt szerepe alkalmazkodást kíván, így sok külső körülmény befolyásolja, hogy a férfi mennyire érzi magát férfinak.
A szívinfarktus stressz-betegség. A szívinfarktus fizikai oka a szívizom görcse, illetve az izom elhalása. A lelki oka: a visszatartott szeretetenergia hirtelen görcsös állapotot hoz létre.
A szívproblémák gyógyulásának első lépcsőfoka az, ha megtanulunk az érzelmekkel bánni, azokat megélni és kimondani.
Az evési szokásokban az ember lelkiállapotaés az affektív(érzelmi, indulati)szükségletei tükröződnek. Sok mindent elárul egy emberről az, hogy mit eszik, milyen ételeket kedvel és mi az, amit elutasít.
A fogyókúrák akkor válnak hatékonnyá, amikor a viselkedésváltozás hatására a kövér embernek már nem szükséglete a túlsúly. A gyakorlatban azért eredménytelenek a fogyókúrák, mert tüneteket kezelnek, de nem veszik figyelembe, az okokat és az érzelmi egyensúly megteremtését elhanyagolják.
Még a legelszántabb fogyókúrázó lendülete is könnyen megtörik, amikor eléri az ún. fogyókúrás plató szintjét, azt a szintet, amely alá egy ideig a mérleg nyelve a legszigorúbb diéta mellett sem kúszik.
Elkerülés, félelem, külső kényszer, frusztráció vagy valaminek a kompenzálása miatt nem érdemes fogyókúrába kezdeni, hiszen ha ilyen lelkülettel állunk neki egy diétának,az biztosan kudarcra van ítélve.
Egyéni személyiségfejlesztő, vagy csoportos támogatással hihetetlen sikereket érhetünk el, rejtett belső erőforrásaink mozgósításával megtanuljuk magunkról, hogy igenis képesek vagyunk elérni céljainkat.
Hogyan segít a hipnózis a fogyásban? A hipnózisban a hipnotizőr javaslatot tesz az agyadnak. Például olyan javaslatot, hogy a csoki, a pizza, a kenyér vagy a csülkös pacal helyett a salátákat, gyümölcsöket fogyasztod majd nagy-nagy élvezettel. Ennek a javaslatnak a megfogalmazása azonban szakértelmet igényel, mert nem mindegy, hogy mit fogad be a jobb agyféltekéd.
A migrén heves fejfájás, mely rohamokban támad, vissza-visszatérő, lüktető, nagyfokú fájdalom jelentkezik a fej egyik oldalán. Gyakran kíséri émelygés, hányinger, hányás, látás- vagy hallászavar. Nők esetében háromszor gyakoribb az előfordulása, mint férfiaknál.
Epekő, epehólyag betegség: felmérjük az epekő, epehólyag betegséged tüneteid. Szeretném, ha minél hatékonyabb és pontosan dokumentálható lenne a folyamat, hogy a epekő, epehólyag rendellenesség viselkedését pontosan nyomon követhessük.
Az allergia tipikusan pszichoszomatikus betegség. Jelentkezhet a bőrön, akkor baj van a határainkkal, a kapcsolatainkkal, a gyengédség adásának, kapásának képességével. Ha a tüdő, a lélegzés működésével kapcsolatos az allergia, az szintén kapcsolati problémára, kommunikációs gondokra, a szabadságunk el nem érésére utal. Az emésztőrendszerben jelentkező allergiás tünetek a befogadással kapcsolatos hiányainkat mutatják, a világ megemészthetetlen, a szexualitás, a férfi – női szerepek nem tudnak a helyükre kerülni az életünkben.
Pollen naptár (február - október): Az allergia naptár a szezonális allergia megjelenéséről, intenzitásáról közöl információkat. Az allergia naptár nem más, mint egy pollennaptár, melynek segítségével nyomon követheti a beteg a magyarországi allergén növények virágzási periódusait.